Česká slalomářka Martina Dubovská

Almaty 2017: Česko v neděli SLAVÍ! Vybojovalo kompletní sbírku medailí!

Češi berou první zlatou medaili, postarali se o ni alpští lyžaři.

Skvělého úspěchu dnes dosáhl na zimní univerziádě v kazašském Almaty český tým sjezdařů. Čtveřice ve složení Daniel Paulus, Adam Zika, Martina Dubovská a Tereza Kmochová získal zlaté medaile, když ve finále porazil velmi těžkého soupeře z Rakouska.

Závod pavoukovým stylem začali Češi proti outsiderovi z Lebanonu, kterého porazili jasně 4:0. Ovšem od čtvrtfinále začali přicházet silnější soupeři. Mezi osmi nejlepšími týmy musela česká skvadra porazit silnou Kanadu, která však neměla ve startovní listině žádná známá jména. Češi zvítězili 3:1, když svoji jízdu jen těsně prohrál Adam Zika.

V boji o velké finále si český tým dokázal poradit s velmi silným Ruskem, ve kterém se nacházel v SP stále se zlepšující Alexander Andrienko nebo medailista z letošní univerziády Evgeniy Pyasik. A oba vyšli ze soubojů s českými lyžaři poražení. Pouze Dubovská prohrála svoji jízdu se Silantevou o jedinou setinu.

Na závěr přišlo náročné finále proti Rakousku. I to však Češi zvládli. Pouze Daniel Paulus nestačil o 19 setin na Richarda Leitgeba. Výhra 3:1 nad Rakouskem tak znamená první zlatou medaili pro Českou republiku na letošní zimní univerziádě v Almaty.

Karta - Zlatá medaile na ZSU 2017 v Almaty pro český tým

Mikyska bronzový ve Slopestylu

Talentovaný český snowboardista Martin Mikyska prodal výborně svoji stoupající formu v disciplíně slopestylu. Pravidelný účastník závodů světového poháru dnes předvedl obě dvě jízdy. Ta první ještě byla s chybami, jelikož dostal od rozhodčích bodový součet 65,75 bodů, se kterým ztrácel na medailovou pozici Korejce Choie zhruba 15 bodů. Ovšem ve druhé jízdě se zaskvěl. Kombinace náročných prvků a preciznosti jejich provedení mu vynesla výborný bodový součet 87,75 bodů. což je posunulo na bronzovou medaili právě před zmíněného Korejce, který se již ve druhé jízdě nezlepšil. Zvítězil Rus Matveev s bodovým součtem 94,50 bodu, druhý byl Partanen z Finska, jenž získal 90,25 bodu.

Karta - Bronz Martina Mikysky na ZSU 2017 v Almaty

A do třetice medaile, již třetí ze skoků na lyžích

A další skvělý úspěch si připsala Česká republika ve skocích na lyžích. Dokázala totiž vybojoval již třetí cenný kov, když zásluhu na všech třech měla nečekaná medailista Marta Křepelková. Dnes se představila po boku Karolíny Indráčkové v závodě ženských dvojic. Z 6 párů pouze 3 postupovaly do druhého kola, což značilo, že finálové kolo bude pouze soubojem o medaile. Indráčková s Křepelkovou postupovaly z druhé pozice za vedoucími Japonkami. Třetí byla dvojice z Ruska. A jak skončilo první kolo, skončilo také druhé. Japonky se zdály nedostižné. A i když Rusky vypadaly chvílemi, že budou mít možnost Češkám stříbro vzít, nakonec se tak nekonalo. Díky tomuto úspěchu slaví Křepelková již třetí medaili na této univerziádě, celkově druhou stříbrnou. Bronz má z individuálního závodu.

Karta - Stříbro Indráčkové a Křepelkové na ZSU 2017 v Almaty

Hokejisté slaví po boji se Slováky postup do semifinále.

Čeští hokejisté vletěli do čtvrtfinálového utkání proti Slovensku jako uragán. V páté minutě zápasu se trefil jak Dominik Novák, tak i Jan Müller. A Česko vedlo 2:0. S tímto vedením se také šlo do kabin. V druhé třetině začali Slováci více zlobit, když Ján Zlocha ve 28. minutě vyrovnal. Češi si ale pořád po 40 minutách drželi jednobrankový náskok. Zlo začalo být ve 43. minutě, když Peter Gapa vyrovnal. Ovšem o 10 minut později strhl David Zachar opět vedení na českou stranu. Bohužel netrvalo ani minutu a Tomáš Hluch srovnal na 3:3. A po urputném boji tento stav vydržel nejen do konce třetiny, ale také do konce prodloužení. A musely přijít na řadu samostatné nájezdy. A bylo potřeba 5 sérií. Jaroslav Brázdil se však v české brance vyznamenal. Pokryl hned 3 slovenské nájezdy, kdežto mezi Čechy neuspěl pouze Jan Müller. Náš národní tým tak mohl slavit postup do bojů o medaile.

Curleři v bojích o medaile

Zítra se v boji o cenné kovy představí také český mužský curlingový tým. Zítra se v brzkých ranních hodinách představí v utkání proti Švédsku. Jelikož se jim povedl poslední den, kdy si připsali 2 výhry, postoupili přímo do play off ze třetího místa. Narazí tak na druhý tým, jimž bylo Švédsko. Ovšem Češi s týmem tří korunek předvedl v základní skupině velmi nepovedené utkání, když prohrál 2:11. Povede se Čechům prolomit švédská kamenová blokáda?

Mužský skokanský tým těsně pod medailovým stupněm

Nechybělo mnoho a Česká republika mohla dnes na univerziádě slavit čtvrtý cenný kov. Trojice skokanů na lyžích Jan Michálek, Filip Sakala a Čestmír Kožíšek postoupila v soutěži družstev do druhého kola z pátého místa, když stupně vítězů měli opravdu nadohled. Ve druhém kole se zlepšili, útočili na podiové umístění, ale nakonec se to nepovedlo. I tak skončili na výborném čtvrtém místě. Za medailí zaostali o zhruba 25 bodů.