Bolt a Ayana
Foto: Facebook: IAAF World Athletics Club

Anketu o nejlepší světové atlety roku vyhráli Bolt a Ayana

Bolt a Ayana

Anketu mezinárodní atletické federace IAAF už pošesté ovládl Usain Bolt, mezi ženami se poprvé radovala Etiopanka Almaz Ayana. Žádný český atlet se letos neocitl ani v širším výběru.

Etiopská vytrvalkyně na olympijských hrách v Riu de Janeiru ovládla běh na 10 000 m a o 14 s překonala 23 let starý světový rekord. Na poloviční trati získala bronzovou medaili a v této disciplíně opanovala i celkové hodnocení Diamantové ligy. V prestižní anketě dostala přednost před dalšími olympijskými vítězkami – jamajskou sprinterkou Elanie Thompson a polskou kladivářkou Anitou Wlodarczyk, které se dostaly do užší nominace.

Mezi muži se kromě Bolta do užší nominace dostali britský vytrvalec Mo Farah a jihoafrický čtvrkař Wayde van Niekerk, který na olympiádě zazářil, když překonal světový rekord Michaela Johnsona.

Vítězný Bolt vybojoval v Riu stejně jako na předchozích olympijských hrách v Pekingu a Londýně tři zlaté medaile (100 m, 200 m, 4x100 m) a letos zůstal neporažen. Příští rok chce jamajská legenda dál vyhrávat, ale zároveň chce sezonu pojmout jako rozloučení s fanoušky. Bolt prozradil i některé oblíbené mítinky, na kterých by se chtěl představit, a mezi nimi zmínil i Zlatou tretru v Ostravě. Vrcholem pro něj bude mistrovství světa v Londýně, kde se chce představit v závodě na sto metrů a krátké štafetě, dvoustovku už v posledním roce své úspěšné kariéry běhat nechce.

Autor: Jana Šimková
87 0