Jamajský sprinter Usain Bolt
Foto: time.com

Bolt musí vrátit olympijské ZLATO z Pekingu

Jamajský sprinter Usain Bolt

Doping jamajské štafety zatím doprovázely pouze spekulace. Bohužel nyní se to již potvrdilo. Mezinárodní olympijský výbor informoval veřejnost, že ve vzorku Nesty Cartera se skutečně našla zakázaná látka Metylhexanamin, pro kterou neměl pádné vysvětlení. Celá štafeta tak včetně Bolta bude muset vrátit zlaté medaile. 

Jamajský sprinter Usain Bolt Zdroj: time.com

Usain Bolt vybojoval jak na hrách v Pekingu, tak i v Londýně a Riu pokaždé 3 zlaté olympijské medaile. Pokaždé na 100metrovém a 200metrovém sprintu a v krátké štafetě. S devití olympijskými zlaty se stal opravdovou legendou. Nyní však bude o jednu z medailí připraven. Ve vzorku Nesty Cartera byl nalezen metylhexanamin a celá štafeta musí pykat. Kromě Bolta a Cartera musí olympijský kov vrátit ještě Asafa Powell a Michael Frater.

"Je to kruté, protože člověk roky tvrdě dře, aby nastřádal zlaté medaile a stal se šampiónem. Ale v životě se stávají různé věci, a pokud se to všechno potvrdí a budu muset vrátit zlatou medaili, nebude to pro mě problém," řekl Bolt, když se loni o Carterově dopingovém podezření dozvěděl.

Po změně výsledků půjde tak překvapivě zlatá medaile do Trinidadu a Tobaga. Na stříbrnou příčku se nyní posouvají sprinteři z Japonska a nově na bronzový stupínek vystoupá kvarteto z Brazílie. 

1130 99