Roman Šebrle
Foto: facebook/Roman Šebrle

Budou se rušit atletické rekordy? O rekordy mohou přijít i Češi

Roman Šebrle

Evropská atletická asociace chce přistoupit k revolučním změnám, které zahýbou s tabulkami evropských a světových rekordů.

Pořádné změny chce prosadit Evropská atletická asociace (EAA), Asociace totiž plánuje závest nová pravidla, které by zrušily některé stávající světové a evropské rekordy. Týká se to rekordů nad nimiž se má vznášet možný stín dopingu a porušení pravidel. Zvláštní pracovní skupina stanovila nová pravidla, podle nichž by byly nové i stávající rekordy platné. Jenže s tímto zavedením mohou o své rekordy přijít i Češi!

Ovšem než se tak stane, musí nejdřív schválit nová pravidla všechny kontinentální federace. Už nyní se však bouří velké množství sportovců. S přijetím pravidel by o svůj rekord přišel oštěpař Jan Železný, desetibojař Roman Šebrle, koulařka Helena Fibingerová nebo čtvrtkařka Jarmila Kratochvílová. Jejich rekordy totiž nesplňují nové požadavky Evropské atletické asociace.

Nová pravidla

Rekord atleta bude platit za dodržení těchto pravidel: rekord byl dosažen na schválených meniznárodních soutěžích, s vysokou úrovní rozhodování a technického vybavení. Dvanáct měsíců před dosaženým rekordem musí sportovec podstoupit daný počet dopingových kontrol. Závodník nesmí být během své kariéry přistižen při dopingu. Vzorek po rekordním výkonu se musí uchovat na deset let.

Zvláštní komise také navrhla, aby sportovci, kterému by později byl prokázán doping, odebrali rekord, i když by dopingové provinění daný rekord přímo neovlivnilo. „Navrhujeme revoluční věc. Nejen proto, že mnoho evropských a světových rekordů bude muset být nahrazeno, ale také proto, že měníme koncept rekordů a chceme zvýšit standardy jejich uznaní," vysvětluje důvod možných změn prezident EAA Svein Arne Hansen.

Atleti nesouhlasí 

Jak už bylo řečeno, mnozí atleti těmto změnám rozhodně nefandí a jsou proti nim. Mezi odpůrci najdeme také oštěpaře Jana Železného nebo desetibojaře Romana Šebrleho, držitel zlaté olympijské medaile a evropské rekordu v hodnotě 9026 bodů. „Absolutní nesmysl. Jsem razantně proti. Celý život jsem hrál čestně, tak nevím, proč mám nyní pykat. Vůbec to nechápu. Ať udělají pravidla od určitého data, ale do budoucna, ne takto do minulosti. To by se mi sice taky nelíbilo, ale alespoň bych to chápal," uvedl Šebrle pro sport.cz

A rozhořčeni jsou i další. „Ranilo mě to a beru to jako poškození mé pověsti a důstojnosti," prohlásila bývalá britská vytrvalkyně  a držitelka světového maxima v maratonu Paula Radcliffe. „Neposkytli nám rovné podmínky, museli jsme závodit proti podvodníkům. Kvůli nim jsme přišli o medaile, zážitky a peníze. A teď kvůli nim přijdeme o rekordy," uvedla atletka na webu The Telegraph.

Změny se nelíbí ani světovému rekodmanovi v trojskoku a olympijskému vítězi ze Sydney Jonathanovi Edwardsovi. „Pokud jsou nějaké rekordy neuvěřitelné a podezřelé, tak po nich běžte. Myslel jsem si, že mé maximum jednou padne, ale nenapadlo mě, že to bude kvůli sportovním úředníkům. Je to špatné a zbabělé."

372 0