Gabriela Koukalová

Česká ženská štafeta bere BRONZOVOU medaili!

České kvarteto vybojovalo v dnešní štafetě parádní BRONZOVOU medaili! Pro vítězství si v pohodě dojelo Německo, stříbro putuje do Norska. Všechny tři štafety na stupních vítězství přitom musely na jedno trestné kolo.

Českou štafetu odstartovala Jessica Jislová. Běžecky nezačala špatně, držela se v popředí v odstupu pár sekund na první dvě závodnice. Na střelnici zaujala místo na stavu číslo 5. Jislová musela dvakrát opravovat, obě rány však bezpečně zvládla. Pro Jessicu dvě opravy znamenaly propad na průběžné 13. místo. V druhém běžeckém úseku pak její ztráta narostla skoro na půl minuty, což znamenalo propad o další dvě příčky. Střelba ve stoje znamenala pro českou závodnici další dva náhradní náboje. Ze střelnice odjížděla Jislová až na 17. místě. V posledním okruhu dokázala vylepšit svou pozici a pomyslný štafetový kolík předávala z 15. místa.

Po Jislové vyrazila na trať Eva Puskarčíková se ztrátou 43 vteřin na první Francii. Eva jela poměrně vyrovnaně, ztráta na první desítku činila rovných dvacet vteřin. Na první střeleckou zastávku přijela jako patnáctá závodnice. Všech pět terčů pohodlně skolila v třetím nejrychlejším čase za 28 vteřin a posunula se na dvanácté místo. Elitní desítka byla v odstupu tří vteřin. V druhém běžeckém okruhu se Eva posunula těsně za desátou závodnici. Střelba ve stoje byla od Evy parádní - za 25 vteřin - a česká štafeta se usídlila v první desítce na pátém místě. Bohužel Eva jela celý okruh prakticky sama, čtvrtá Ukrajina měla náskok víc než dvaceti sekund.

Na třetí úsek vyrazila Lucie Charvátová na průběžném pátém místě se ztrátou 42 vteřin. Její ztráta v první běžeckém okruhu narostla přes padesát vteřin. Ve střelbě v leže minula jeden terč, opravu však zvládla bez potíží a ze střelnice odjížděla společně s Ukrajinkou Semerenko. Ztráta na první místo sice lehce narostla, třetímu místu Kanady se však česko-ukrajinská dvojice přibližovala. Jenže stojka byla horší, Lucka minula hned třikrát a poslední ránu nedokázala opravit a musela kroužit 150 metrů navíc. Stále se ovšem udržela v elitní desítce se ztrátou necelé minuty. V posledním běžeckém okruhu Lucie nabrala několik vteřina  její ztráta se přehoupla přes jednu minutu. Svůj úsek zakončila na osmém místě se ztrátou jedné minuty a dvou vteřin.

Jako poslední z českého kvarteta vyrazila na trať Gabriela Koukalová. Gabča se snažila hned od začátku dotírat na sedmou Ukrajinu, její ztráta na vedoucí Francii však stále narůstala. Střelba v leže byla pro Gabču povedená, ze startovního pole měla jeden z nejrychlejších časů a díky bezchybné střelbě se posunula na šesté místo se ztrátou 47 vteřin. Na trati Gabča přidávala pod kotel a přiblížila se na dotek čtvrtému Norsku. Poslední střelba znamenala pro českou závodnici jedno dobití, chybovalo však hodně závodnic a Gabriela ještě mohla promluvit do bojů o medaile. Bronz byl vzdálen čtyři vteřiny. Koukalová se snažila seč jí síly stačily, brzy se posunula před Švédsko a jela vedle Italky Wierer. A Gabča do toho pořádně šlápla, dostala se i před Italku a likvidovala náskok druhého Norska! Do cílové rovinky přijela v obklopení Norky a Švédky. A o medialích rozhodovala až cílová fotografie! Gabriela o setinu porazila Švédku a Česko se mohlo radovat z bronzové mediale!