Český moderní pětibojař Marek Grycz
Foto: Magnesia Go

Český moderní pětiboj slaví! Grycz se stal juniorským MISTREM EVROPY

Český moderní pětibojař Marek Grycz

Marek Grycz se stal ve španělské Barceloně juniorským mistrem Evropy, na stupně vítězů ho v individuální soutěži doprovodil bronzový Martin Vlach. Český medailový festival zkompletovalo družstvo, které obsadilo ve složení Marek Grycz, Lukáš Svěchota a Martin Vlach druhé místo.

„Kluci sem jeli jako jedni z možných favoritů a očekávání naplnili, takže o to je to radostnější,“ hlásila z místa spokojená trenérka Alexandra Kučerová.

Pro devatenáctiletého Marka Grycze je triumf mezi juniory zatím největším kariérním úspěchem. „Několik medailí z velkých akcí už mám, ale zatím to bylo vždycky v nižších kategoriích, případně v týmových závodech. Takže tohle je pro mě samozřejmě bomba,“ souhlasil.

Českou radost navíc znásobil bronzový Martin Vlach. „Já si to ještě musím nechat projít hlavou, vůbec jsem to nečekal, pořád jsem se držel v závěrečném kombi kolem sedmého místa a pomýšlel na první desítku. V poslední položce mi pak trochu pomohli soupeři, když nezvládli střelbu,“ popisoval.

Jeho reprezentační kolega Marek Grycz byl však jiného názoru. „Tam přeci nejde o to, že nezvládli střelbu, ale o to, žes fantasticky běžel. Takže sis to rozhodně zasloužil!“

„Marek zase skvěle zvládl šerm a pak už bylo jasné, že jde jednoznačně pro medaili,“ vracel chválu reprezentačnímu parťákovi Martin Vlach a upozornil tak na Gryczovu mimořádnou šermířskou formu. Z pětatřiceti utkání jich český talent vyhrál devětadvacet.

Už v pátek čeká Grycze s Vlachem týmový závod štafet. „Na posledních dvou Evropách i na světě jsme byli vždycky druzí, tak uvidíme, co se nám povede tady. Těšíme se, ta štafeta je vždycky taková pohodička, takhle ve dvou to bývá i sranda. A navíc je ten den kratší než při individuální soutěži,“ shodují se.

Výrazný úspěch Grycze a Vlacha v individuální soutěži vynesl Česku ještě stříbrnou medaili v hodnocení týmů, kde je doplnil jedenadvacátý Lukáš Svěchota.

Individuální soutěž už mají za sebou také ženy. Jediná Češka Karolína Křenková obsadila při své premiéře na mistrovství Evropy sedmou příčku. „Být při premiéře sedmá, to je výborné,“ chválila trenérka Alexandra Kučerová. „Už tím jsme se dobře naladili a kluci to dneska jen doladili,“ usmívala se.

Na šampionátu v Barceloně jsou nyní na programu štafety žen, mužů a mixů.

Zdroj: pentathlon.cz

Autor: Jan Linha
183 0