Ilustrační foto dopingových látek

Čína má problémy! Že by další země, kde doping organizuje stát?

Že by se Čína stala další zemí, kde by hrozilo obvinění ze státem či jinou institucí organizovaným dopingem? Poslední testy prokázaly, že Číňané dopovali. A ne v malém. A to dokonce na domácích letních olympijských hrách.

Tři čínské olympijské vítězky přijdou o medaile

Nedávno zveřejnila mezinárodní vzpěračská federace, že čínští vzpěrači nebyli na hrách v Pekingu tak úplně čistí. Spíš naopak. 3 čínské olympijské vítězky totiž dle nového testování použily při svém závodě zakázané prostředky a zlaté medaile jim tudíž pravděpodobně budou odebrány. Jedná o Cao Lei ve váze do 75 kg, dále Chen Xiexia ve váze do 48 kg a Liu Hunhong ve váze do 69 kg. Číně tak zůstané v ženském vzpírání pouze 1 olympijská vítězka z celkových čtyřech.

Ovšem nejedná pouze o Číňany. Dle nových testů byl usvědčeno z dopingu celkem 11 olympijských medailistů ve vzpírání. Jedná se o:

Ilya Ilyin - Kazachstán - Zlato - Váha do 94 kg

Pokud tyto výsledky potvrdí i analýzy vzorků B a WADA uzná sportovce vinnými, budou oficiálně vyškrtnuti z výsledkových listin a budou jim odebrány medaile. Zatím však není jisté, zda by se medaile přerozdělovaly. Pokud ano, putovaly by překvapivě také do zemí, které až tak často na velkých akcích medaile nesbírají, jako jsou Španělsko, Polsko a nebo Samoa.

Čínské gymnastky na OH v Pekingu také v podezření?

Na domácích hrách v Pekingu byly odhaleny jakési "čachry" s daty narození čínských gymnastek, které později ovládly soutěž družstev a získaly několik medailí na jednotlivých nářadích. Dle olympijských regulí smí pod pěti kruhy startovat pouze gymnastky starší 15 let. Dle neoficiálních důkazů však bylo zjištěno, že vládní úředníci úmyslně vytvořili gymnastkám falešné pasy s nepravdivými daty narození proto, aby je udělali staršími a ony tak mohly bojovat na domácích OH o medaile. Potvrdí se tyto důkazy?

Čínská plavkyně v Riu - První pozitivní test

Úplně prvním dopingovým případech na hrách v Riu byla čínská plavkyně Chen Xinyi, která skončila na 4. pozici v závodě na 100 metrů motýlek. Ale co další plavci na OH v Riu? Medaile získali pro Čínu překvapiví plavci. V atletice zase získali na chodecké dvacetikilometrové trati Číňané, kteří jsou již delší dobu v podezření, double. Přijde Čína tak ještě o nějaké medaile z Ria či předchozích dvou olympijských her?

Všechna tato podezření a pozitivní testy ukazují na to, že v Číně podobně jako v Rusku funguje pravděpodobně doping ve velkém. Můžeme se snad dočkat podobné pátrání od nezávislé komise WADA, jako tomu bylo v Rusku? Můžeme snad čekat nějaké zákazy pro čínské sportovce? To se uvidí v nejbližších týdnech.