Ilustrační foto dopingových látek

Další vracení medailí! V hlavní roli čínské vzpěračky

Další dopingové nálezy z Pekingu a Londýna odhalily osm dopujících sportovců mezi nimi i tři olympijské vítězky. Ve své zprávě to uveřejnil Mezinárodní olympijský výbor v čele s předsedou Denisem Oswaldem.

Svoje mediale budou muset vracet domácí olympijské vítězky z Pekingu 2008. Tou první je Lei Cao dnes už třiatřicetiletá vzpěračka, která před domácím publikem vybojovala zlatou medaili ve vzpěračské kategorii do 75 kilgoramů. Podle zprávy byly její dopingové vzorky pozitivní na GHRP-2 a GHRP-2 M2. Tyto látky výrazně pomáhají zlepšovat sílu, růst svalové hmoty a spalování tuků.

Druhá dopující je Xiexia Chen soutěžící ve vzpěračské kategorii do 48 kilogramů. V jejím vzroku byly nalezeny stejné zakázané látky jako v případě Lei Cao a stejně jako ona, bude muset Chen vrátit medaili a diplom, na což má dohlídnout Čínský olympijský výbor.

Poslední ze třetice, která bude vracet tu nejcennější medaili je Chunhong Liu. Ta získala zlatou medaili v kategorii do 69 kilogramů. Její výsledek se zastavil na čísle 286. I ona však o zlato přijde.

Medaili bude muset vracet i Běloruska Nadzey Ostapchuk, která vybojovala bronzovou medaili ve vrhu koulí výkonem 19.86 metrů. Atletka podle zprávy měla pozitivní test na dehydrochlormethyltestosterone a tamoxifen. Běloruska tak bude vymazaná z výsledkových listin a bude muset vrátit bronz a diplom. Další dopující byla její krajanka Darya Pchelnik, která soutěžila v hodu kladivem a získala 4. místo.

Tři odhalení dopující soutěžili na Hrách v Londýně 2012. První - Turkyně Sibel Simsek, která vybojovala čtvrté místo ve vzpírání v kategorii do 63 kg. Druhým odhlaneným byl Intigam Zairov z Ázerbájdžánu. Ten v Londýně soutěžil ve vzpírání v kagorii 94 kg. Ve stejné soutěži i váhové kategorii podle nejnovější zprávy dopoval i 11. Norayr Vardanyan z Arménie.

Autor: Hana Řeháková