Finsko vs Lotyšsko - MSJ - Hokej

Finsko těsně porazilo Lotyšsko, Rusové, Švédi a USA míři do semifinále

V rámci mistrovství světa juniorů v ledním hokeji jsme mohli vidět celkem pět zápasu. Nejprve se odehrálo první utkání baráže a poté byly k vidění všechny čtyři čtvrtfinálové zápasy.

KANADA 5:3 ČESKO

USA 3:2 ŠVÝCARSKO

Ve třetím čtvrtfinálovém duelu proti sobě nastoupili Spojené státy americké a Švýcarsko. V první třetině si USA vytvořilo slibný dvoubrankový náskok, o který poté přišli. Nejprve ve třicáté první minutě snižoval Hischier a ve třetím dějství ten samý muž vyrovnal.  To se však hráčům USA vůbec nelíbilo a v čase 46:18 využili přesilovou hru a tak si své vedení vzali zpět. Po dramatickém utkání se nakonec radovali hráči Spojených států, kteří uhlídali těsné vedení.

Branky a nahrávky: 9. Bracco (Thompson, Terry), 11. Kunin (Greenway, Bracco), 47. Greenway (McAvoy, Keller) – 31. Hischier (Siegenthaler, Riat), 46. Hischier (Thürkauf)

ŠVÉDSKO 8:3 SLOVENSKO

Ve druhém čtvrtfinálovém utkání proti sobě nastoupilo Švédsko se Slovenskem. Slováci ihned po buly vyrazili kupředu, Hecl však záhy o puk přišel. Švédové na začátku třetiny sehráli první přesilovou hru, kterou bleskově využili. Eriksson Ek dostal dost prostoru k tomu, aby mohl přesně zakončit pod břevno. Poté se hra trochu urovnala, ale stejně více těžili Švédové, kteří občasnými zámky dráždili slovenskou branku. Z tlaku nakonec Švédi vstřelili druhý gól v zápase.  Söderlund upláchl obraně a sjel si před brankou a zakončil. Adam Húsky s tím nemohl nic dělat. O pár sekund později Grundström dostal v útočném pásmu dost místa na to, aby vymetl pavučiny v růžku slovenské branky. Po první třetině Švédi vedli 3:0. Začátek utkání se znovu moc dobře Slovensku nevyvedl, i když se dostali do útočného pásma, ihned Struška zbytečně a především ošklivě fauloval a Švédové tak dostali příležitost si zahrát přesilovou hru (5+10), ale nedokázali ji využít. Na chvilku vystrčili růžky i Slováci, ale vzápětí se Švédi dostali na puk. Zajeli do útočného pásma, kde znovu sevřeli Slovensku do úzkých, nakonec z dalšího tlaku padl další gól, o který se postaral Nylander. Dále aktivnějším týmem byli Švédové. V čase 33:07 Švédi vstřelili už pátou branku v zápase, kdy Karlström v otočce bekhendovou střelou překonal slovenského brankáře. Slováci v závěru druhé třetiny nakonec vstřelili gól cti. Bodák střílel od modré čáry a jeden z bránících hráčů usměrnil kotouč mezi nohy gólmana. Tento gól je nakopl a během pár vteřin z podobné palebné situace Slovensko vstřelilo druhý gól, o který se postaral Struška. Po čtyřiceti minutách hráči Tre Kronoru vedli 5:2, ale závěr třetiny jednoznačně patřil Slovenskému mužstvo. Začátek třetí periody nebyl nijak hezký a hra se přelévala ze strany na stranu. Slováci se chtěli dostávat do příležitostí, naopak Švédové si hlídali své vypracované skóre. Tento styl se hráčům Tre Kronoru nepovedlo, jelikož Růžička vstřelil gól a Slovensku se podařilo snížit na 3:5. Švédové si během pár vteřin vrátili tříbrankové vedení zpět. Söderlund sjel mezi kruhy a přesnou ranou zápěstím se trefil do šibenice. Húška byl bezmocný. Poté Švédi dostali další přesilovou hru, kterou využili. Jejich kombinace byla úctyhodná. Zpoza branky přišla rychlá nahrávka na Anderssona, který bleskově tečoval a slovenský brankář než si stihl kleknout, měl puk v síti. V čase 57:04 Švédsko navyšovalo už na konečných 8:3. Neskutečná produkce střel a ještě lepší clonění, to vše napomáhá tak skvělé hře Švédů, které v tomto zápase předvádějí.  Hráči Tre Kronoru bezpečně postoupili do semifinálových bojů.

Branky a nahrávky: 2. Eriksson Ek (Asplund, Karlström), 17. Söderlund (Wingerli, Gunnarsson), 18. Grundström (A. Nylander, Carlsson), 27. A. Nylander (Dahlén, Asplund), 34. Karlström (Ahl, Asplund), 43. Söderlund (G. Carlsson), 45. Andersson (Ja. Larsson, Lööke), 58. Eriksson Ek (Asplund, Kylington) – 36. Bodák (Sloboda), 37. Struška (Černák), 42. Ružička

DÁNSKO 0:4 RUSKO

První čtvrtfinálový duel rozehrálo Dánsko proti Rusku. Do utkání líp vstoupila Ruská Sborná, která v čase 8:45 se po chybě dánského gólmana dostala do vedení. Petersen nezvládl zachytit nahození od Polunina, který nahazoval od červené čáry. Vzápětí dostali Dánové příležitost si zahrát přesilovou hru, kterou však nevyužili. I nadále byli úspěšnější Rusové, kteří pár sekund před koncem první třetiny využili přesilovou hru. Vorobjov zpoza branky našel Kaprizova a ten puk procedil malou mezírkou mezi gólmanem a tyčky. Po dvaceti minutách Rusové nad Dány vedli 2:0. Dánové na začátku druhé periody měnili gólmana. Petersena vystřídal Kasper Krog. Rusové i v druhé třetině jsou aktivnější, ale Krog zatím gól neobdržel. Dále se hrálo velmi rozháraně a bylo k vidění mnoho přesilových her, ale skóre se nijak nezměnilo a po 40. minutách stále Rusové vyhrávali 2:0. Podobný styl hry se přenesl i do třetí periody. V čase 47:12 Rusové zvýšili už na 3:0. Gurjanov najel do útočného pásma, kde obskočil obránce, ale na bruslích se neudržel, to však nevadilo, jelikož Karnauchov, který jel za ním, si vzal puk a z mezikruží přesně trefil branku. Zhruba čtyři a půl minuty před koncem třetí třetiny hráči Ruska navýšili na 4:0. Kapitán Kaprizov se z protiútoku švihem trefil puk, který přesně zapadl pod břevno do sítě. Za tohoto stavu i utkání skončilo a Rusové postupují do semifinále.

Branky a nahrávky: 9. Polunin (M. Vorobjov), 20. Kaprizov (M. Vorobjov, Trenin), 48. P. Karnauchov (Gurjanov, D. Kvartalnov), 56. Kaprizov (Polunin)

FINSKO 2:1 LOTYŠSKO

První utkání o udržení mezi Finskem a Lotyšskem začalo v 17:08 (SEČ). Před začátkem zápasu jsme mohli shlédnout povedený videomapping, který připomněl důležité momenty z minulých zápasů Finska: Lotyška. Finové do první třetiny vlétli opravdu s velkou chutí. Během prvních pěti minutách si vytvořili několik šancí, které buď zneškodnil gólman, nebo se kotouč odrazil od kovové konstrukce branky. V Bell Centre to hodně zacinkalo. V čase 7:43 Finsko vstřelilo první branku v zápase. Přesnou střelou z mezikruží se prosadil Saarijärvi. O několik málo minut později mohli hráči Suomi vstřelit další branku, ale Fin nedokázal puk zvednout nad betony lotyšského brankáře. Po dvaceti minutách Fini vedli 1:0. Krátce po zahájení druhé třetiny se z ničeho nic Björkqvist ocitl před gólmanem, ale jeho střela z mezikruží nebyla dostatečně přesná. Nedáš, dostaneš tak by se dal charakterizovat gól Lotyšska. Ponomarenko od modré čáry vystřelil přesnou střelu zápěstím, která zapadla za zády Vehviläinena. V polovině zápasu byla hra neurovnaná a dost se přerušovalo. Po druhé dvacetiminutovce byl stav nerozhodný 1:1. Třetí třetina začala podobně rozháraně, jako skončila druhá perioda. Ve 49. minutě se již po druhé v zápase dostali do vedení.  Nahození od modré čáry Mitens vyrazil, ale kotouč se od kalhot jeho spoluhráče odrazil do branky. O pár sekund později si mohli hráči Suomi vytvořit dvoubrankový náskok, jelikož kotouč se pomalinku šoural po brankové čáře, ale lotyšský brankář se na poslední chvíli otočil a zastavil puk. Videorozhodčí nakonec usoudil, že to gól nebyl. Posledních pět minut před koncem třetí třetiny Lotyšsko tlačilo svého soupeře, ale veškeré pokusy zastavil Vehviläinen. Ani hra bez brankáře Lotyšsku nepomohla a Finové tak vyhráli první zápas baráže MSJ těsně 2:1.

Branky a nahrávky: 8. Saarijärvi (Räsänen), 49. Vesalainen (Heiskanen, Tolvanen) – 25. Ponomarenko (Krastenbergs, Tralmaks)

Druhé utkání mezi Finskem a Lotyšskem se bude hrát v úterý od 23:30 (SEČ). Případný třetí duel, v případě stavu 1:1 na zápasy, je na programu 5. ledna od 17:00 (SEČ).

Autor: M. V.