hřiště goalballu - paraolypijský sport - handicpovaný sport

Goalball - sport pro zrakově postižené. Zvládli byste jej taky?

Málo kdo zná sport jménem goalball. Je to kolektivní míčový sport, který zejména provozují nevidomí a slabozrací sportovci. Tato míčová hra vznikla díky snaze Rakušana Hanze Lorenzena a Němce Setta Reindlea, kteří přišli v roce 1946 s tímto sportem pro účel rehabilitace vojáků osleplých během druhé světové války. Tato disciplína byla v roce 1976 poprvé na Paralympijských hrách, které se konaly v kanadském Montrealu.

Goalball se hraje v hale na hřišti, který má rozměr 9x18m. Hřiště je středovou čárou rozdělené na dvě hráčská pásma, z nichž každé je rozděleno na obranné, útočné a neutrální pásmo (každé po třech metrech). Ke hře se používá míč, který je velmi podobný basketbalovému míči, jenomže navíc v goalballovém míči se nachází rolnička, která slouží k tomu, aby hráči věděli, kde se míč právě nachází.

Určitě vás také zajímá, jak se vůbec hra hraje? Na hřišti je šest hráčů. Tři na každé straně. Ti hájí svojí branku, která je široká zhruba 9m, respektive přes celou šíři hřiště. Hráči se snaží míčem vstřelit soupeřovu branku, řeklo by se jednoduchý úkol, ale opak je pravdou. Vstřelení není to správné slovo, protože míč se již z poloviny střílejícího mužstva musí koulet po zemi. Poté je otázka zda padne gól nebo ji tříčlenné družstvo chytí. Hráči míč slyší právě díky rolničce, která se nachází uvnitř balónu. Pokud se oběma mužstvům daří dobře střílet a zároveň dobře chytat, mohou jít po sobě dlouhé série výměn.

hřiště goalballu - paraolypijský sport - handicpovaný sport Zdroj: isport365

Aby si hráči byli na hřišti rovni, musejí mít speciální oční chrániče. Nejenom, že chrání oči před nárazem balónu, ale také hráče úplně zaslepí a tak všichni hráči na hřišti vidí stejnou tmu bez rozdílu oční vady. Dále hráč má na sobě chrániče na lokty a kolena, aby při pádu na zem či klouzání po zemi nebyl tolik odřený. Už si dokážete alespoň malinko představit, jak je hra náročná na rychlost, orientaci na hřišti i koordinaci pohybu celého mužstva, pokud se hraje v naprosté tmě?

brýle goalballu - paraolypijské sport - handicapovaný sport Zdroj: isport365

Hráč goalballu - paraolympijský sport - handicapované sporty Zdroj: isport365

A jak probíhá hra? Hrací doba s celkovou dobou trvání zápasu je 24 minut, a je rozdělena na dva dvanáctiminutové poločasy. Na začátek každého z poločasů upozorňuje 30 sekund před jeho zahájením časoměřič zvukovým signálem. Každý poločas je považován za skončený až po vypršení času. Přestávka mezi poločasy trvá 3 minuty. Není-li družstvo po uplynutí 3 minut připraveno k zahájení hry, je tato situace posouzena jako zdržování hry. Při trestných situacích je čas zastaven. Pokud utkání skončila za nerozhodného stavu, zápas se prodlužuje dvěma dvouminutovými poločasy anebo pětiminutové prodloužení na tzv. „zlatý gól. Pokud prodloužení neurčí vítěze, o konečném výsledku rozhodují tzv. volné hody.

Zvládli byste to taky? I se zavřenýma očima? Vážně ano? Tak si zkuste zahrát goalball!

Dále pro vás připravujeme rozhovor s hráčem goalballu či další články o tomto sportu i několik zajímavých faktů. Sledujte náš web pro více informací o tomto málo známém sportu.