Kristína Gavnholt
Foto: Facebook Milana Ludíka

Kristína Gavnholt ukončila kariéru

Kristína Gavnholt

Po trojnásobném účastníku olympijských her Petru Koukalovi končí i jeho badmintonová kolegyně, taktéž účastnice posledních třech olympijských her Kristína Gavnholt. Svoje rozhodnutí oznámila osmadvacetiletá česká reprezentantka před Vánoci.

Pro web Českého badmintonového svazu vydala toto oficiální vyjádření:
„S badmintonem nekončím, mám ho ráda a vždy si s radostí zahraji. Ale cítím, že je čas skončit s profesionálním sportem. Intenzivně jsem pracovala 15 let, trénovala, cestovala a vůbec jsem neměla čas na sebe a na rodinu. Jsem ale moc hrdá, kam jsem se dostala, a jsem ráda za skvělý čas, který jsem s badmintonem měla. Konec je jen začátek něčeho nového a na to se moc těším. Moc děkuji všem, kteří mě povzbuzovali a fandili mi, bez vás bych to nikdy nedokázala.“

Gavnholt jako jediná česká reprezentantka vybojovala medaili na dvou juniorských evropských šampionátech. S Bělrouskou Olgou Konon získala v roce 2005 bronzovou medaili ve čtyřhře. O dva roky později se společně radovaly dokonce z titulu evropských mistryň. Nikdo jiný v české historii zlatou medaili na mistrovství Evropy zatím neslavil. 

Jedenáctinásobná česká mistryně (8 titulů má z dvouhry, 3 ze čtyřhry) je také historicky nejmladší republikovou šampionkou. Poprvé se totiž z titulu české mistryně radovala už v 15 letech, když vyhrála s Markétou Koudelkovou čtyřhru.

Asi největším úspěchem české badmintonistky je trojí účast na olympijských hrách. Po Evě Lacinové, která se účastnila olympiády v Barceloně 1992, se stala druhou českou badmintonistkou na nejvýznamnější sportovní události, a první českou hráčkou, které se podařilo pod pěti kruhy vyhrát zápas. Stalo se to v Pekingu 2008. Tehdy ještě jako Ludíková porazila v 1. kole Nigerijku Gabriel. Po porážce ve druhém kole se ale s turnajem rozloučila a celkově obsadila dělené 17. místo. Zápas vyhrála i na dalších olympijských hrách v Londýně a i zde skončila sedmnáctá. Na olympiádě v Riu už se jí tolik nedařilo – oba své zápasy prohrála.

Na světových šampionátech bylo Kristíniným maximem 2. kolo, na mistrovstvích Evropy dvakrát postoupila do čtvrtfinále (2012 a 2014).

K dalším úspěchům české hráčky patří vítězství na turnajích kategorie Grand Prix – Dutch Open 2012 a Russian Open 2015. Na turnaji ještě vyšší kategorie London Grand Prix Gold 2013 postoupila do semifinále a cestou mezi nejlepší čtyři dokázala porazit i bývalou světovou jedničku Číňanku Xin Wang.

Posledním turnajem Kristíny Gavnholt byla listopadová kvalifikace o mistrovství Evropy smíšených družstev. Zde vyhrála čtyři z pěti zápasů. Celkově na profesionální úrovni odehrála 368 zápasů s bilancí 212 výher a 156 proher. Na světovém žebříčku se nejvýše dostala na 28. místo, kde figurovala v květnu a srpnu 2014.

Badminton v rodině Ludíků však nekončí - Kristínin bratr Milan je v současnosti nejlepším českým hráčem. Na světovém žebříčku bychom ho nalezli na 70. místě.


 

Autor: Jana Šimková
178 0