Česká plavkyně Barbora Závadová

MS Plavání: Co přinesly úvodní dva dny? Nejlépe z našich skončila sedmá Závadová.

V kanadském Windsoru právě probíhá Mistrovství světa v krátkém bazénu (25m). A v prvních dvou dnech se dařilo i českým plavcům.

Nejvýrazněji se do výsledkové listiny zapsala polohovkářka Bára Závadová, která do Kanady odjížděla s ambicemi na finálové umístění. V rozplavbách na 400 polohový závod zaplavala svůj letošní nejrychlejší čas 4:32,06 a z 5.místa postoupila do finále. V něm pak byla o něco pomalejší a stejně jako na posledním MS (2014 – Katar) skončila na 7.místě.

Barbora Závadová na MS 2016 v krátkém bazénu Zdroj: Tomáš Brtník

Další postupující plavkyní byla Simona Baumrtová. Ta v úterních rozplavbách znakové 100 obsadila 13.místo a ve večerním programu startovala v semifinále. Simoně se podařilo své umístění ještě o něco vylepšit, když dohmátla časem 57,68 na 11.místě.

Prozatím jediný český rekord si připsal Petr Bartůněk na 100 metrů prsa. Petr držel národní maximum z roku 2009, z doby, kdy ještě byly povoleny tzv. „gumové plavky“. Tuto hodnotu nyní překonal a výkonem 58,73 stanovil nový český rekord.

Jen těsně postup utekl Petře Chocové a Janu Šeflovi. Petra zaplavala na prsové 50 svůj letošní nejlepší čas 30,89. Bohužel ani ten ji na postup do semifinále nestačil. Chybělo pouhých 19 setin. Jan Šefl se zase chvilku z postupu radovat mohl, ale následně přišel protest francouzské výpravy proti diskvalifikaci jejich závodníka, který byl uznán a odsunul tak Jana z 16. na 17., první nepostupovou pozici. K postupu mu scházelo pouhých 6 setin sekundy.

Postup si nakonec nevybojovala ani ženská polohová štafeta na 4x50 metrů. České kvarteto nastoupilo ve složení Simona Baumrtová, Petra Chocová, Lucie Svěcená a Bára Seemanová. Tato štafeta přinesla velmi vyrovnaný závody a Češky o postup bojovaly až do závěrečných metrů. Nakonec však obsadily 10.místo a postupová 8 jim utekla o 0,36s.