Český vzpěrač Kamil Kučera

Ohlédnutí za Mistrovstím Evropy ve vzpírání. Skvělý úspěch Kamila Kučery!

Mistrovství Evropy ve vzpírání letos sice proběhlo bez Jiřího Orsága, který se po zranění vrací do formy. Ovšem neskončilo neúspěchem. Čeští muži si totiž připsali dva výborné výsledky v podobě dvou sedmých míst.

Český vzpěrač Kamil Kučera Zdroj: All Things Gym

Na sedmé místo Petra Petrova skvěle navázal Kamil Kučera, který v chorvatském Splitu vybojoval rovněž sedmé místo! Kučera startoval jako jediný český reprezentant (po Petrovovi) v elitní A skupině a v nejtěžší váhové kategorii nad 105 kg. Po trhu patřila Kučerovi průběžná desátá pozice, poté co úspěšně zvládl druhý pokus na 180 kg. Pokud by zaznamenal úspěch u posledního pokusu s hodnotou 185 kg, posunul by ho tento výkon na průběžnou sedmou příčku. V nadhozu zaznamenal Kučera stejnou procentuální úspěšnost jako v trhu, druhým pokusem úspěšně nadhodil 222 kg. Čtyři kilogramy navíc však již byly nad jeho síly. Šampiónem supertěžké váhy se stal Lasha Talakhadze z Gruzie výkonem 250 kg, jenž navíc vytvořil nový světový rekord v trhu s hodnotou 217 kg! Stříbro po zásluze bere Mart Seim z Estonska (246 kg) a bronz Ruben Aleksanyan z Arménie (244 kg).

Českou republiku na šampionátu v supertěžké váze žen reprezentovala Tereza Králová, jež se představila ve včerejším programu v kategorii nad 90 kg. Králová se stoprocentním zápisem a osobními rekordy dosáhla na výkon 172 kg (80 kg + 92 kg), se kterým jí po právu náleží krásné osmé místo! Zvítězila Ruska Tatiana Kashirina.

V hmotnostní kategorii do 105kg se představili v soutěži i dva naši vzpěrači, Jiří Gasior a Patrik Krywult. Gasior výkonem 150 kg v trhu a 190 kg v nadhozu (dvojboj 340 kg) skončil na šestnácté příčce, Krywult po vydařeném trhu na 158 kg však v nadhozu absolvoval pouze základní pokus na váze 180 kg a s dovjbojem 338 kg mu náleží v celkovém hodnocení místo za jeho reprezentačním kolegou. Soutěž opanoval Arménec Simon Martirosyan s neuvěřitelným výkonem 414 kg!

Mezi ženami se ukázala v dobrém světle Eliška Pudivítrová ve váhové kategorii do 69 kg. V nových osobních rekordech 81 kg v trhu, 94 kg v nadhozu a 175 kg ve dvojboji skončila celkově na čtrnáctém místě. Kategorii ovládla Ruska Anastasiia Romanova.

Ve váhové kategorii žen do 75 kg jsme měli hned dvojí zastoupení, a to v podobě Simony Hertlové a Julie Švecové. Obě závodnice však běžně startují o váhovou kategorii níže, do 75 kg nastoupily především kvůli menší konkurenci. Obě si v trhu vylepšily osobní rekordy, Hertlová utrhla 86 kg a Švecová 80 kg. Hertlová v nadhozu bohužel nezvládla ani jeden pokus na základní váze 100 kg a soutěž pro ni v tuto chvíli skončila. Švecová druhým pokusem nadhodila 89 kg a díky tomu jí patří skvělá devátá příčka! Titul mistryně Evropy po zásluze patří Lidii Valentin ze Španělska, dvojboj 252 kg.

Článek napsal: Petr Stránský

Autor: Jan Linha