Český sdruženář Tomáš Portyk

Portyk ve Villachu dvaadvacaty

Druhý individuální závod v rakouském Villachu vyhrál domácí Mario Seidl. Nejlepší z našich reprezentantů Tomáš Portyk obsadil 22. místo, když po skokanské části se bral 20. pozici.

Skokanskou část vyhrál opět Jarl Magnus Riiber, ale tentokrát neměl tak suverénní náskok jako v úvodním individuálním závodu. Skočil na nejmenším můstku celé LGP 91,5m, navíc se zadním větrem. Nejdelší skok si připsal druhý v pořadí po skokanské části, jimž byl domácí Lukas Klapfer, který v Oberwiesenthalu nestartoval. Skočil 93,5m, ale s podporou proti větru, takže se po skokanské části zařadil za Riibera ze ztrátou +0:27. Třetí místo po skokanské části patřilo Haavardu Klemetsenovi. Tento velezkušený norský reprezentant po skoku ztrácel o dvě vteřiny více než Lukas Klapfer.

Český tým pro závod v rakouském Villachu vyměnil Lukáše Daňka a nasadil za něj Ondřeje Pažouta, který v minulé sezoně získal bronzovou medaili na Olympiádě mládeže. Byl to právě Ondřej Pažout, který zvládl z našich nejlépe skokanskou část, skočil 85,5m a také měl vítr do zad a startoval ze 16. místa ze ztrátou +1:20 na vedoucího závodníka. Tomáš Portyk svůj skok měl delší než Pažout (88m), ale měl protivítr, takže z toho bylo nakonec 20.místo po skokanské části ze ztrátou +1:29 na Riibera.  Jan Vytrval obsadil 38. místo za 84m a vybíhal ze ztrátou +2:14. Miroslav Dvořák ani v tréninkových skocích neskákal daleko(81m) a 50. místo toho je důkaz. Ztráta na prvního + 2:33 při výborném běžeckém výkonu by dávala naději na zajímavý posun.

50. Miroslav Dvořák (CZE) +2:33

Mezi sdruženáři platí, čím menší můstek, tím jsou ve výhodě běžci, protože jsou menší rozdíly po skokanské části. Běžecká část začala překvapením, do běhu nenastoupil vedoucí závodník závodu ve Villachu a vítěz z Oberwiesenthalu Jarl Magnus Riiber. Dle FB FIS Nordic Combined se u něj ozval opět problém s ramenem.  V čele závodu tedy byla trojice Seidl, Klapfer a Klemetsen. Na prvním mezičase se dral dopředu i Tomáš Portyk, který na skupinu běžící o 10. místo ztrácel necelé tři vteřinky. Ondřej Pažout se pohyboval ve skupině za Portykem.  Jan Vytrval se propadal. Miroslav Dvořák nenastoupil běžecké části závodu.  V polovině závodu byla vepředu jen dvojice Seidl, Klapfer. Klemetsen se propadl do skupiny, která stíhala vedoucí dvojici. Tomáš Portyk byl v polovině závodu na 15. místě ovšem za ním běžela skupina od 16. místa až po 28. místo, kde bojoval i Ondřej Pažout. Jan Vytrval běžel okolo 42. místa. Do posledního kola vbívhal Mario Seidl už sám ze 16 vteřinovým náskokem před Klapferem, který měl za sebou pár vteřinek skupinu bojující o bronzovou příčku. Tomáš Portyk se na 7,5 km zařadil do velké skupiny. Tu opustil Ondřej Pažout a pohyboval se již na nebodovaném místě.  Závod nakonec vyhrál domácí Mario Seidl před Fabianem Riesslem a třeti doběhl Haavard Klemetsen. O něm je známo, že není výborný běžec, ale pokud si ho skupina přiveze do finiše, je velkým bojovníkem a tentokrát to opět dokázal. Nakonec jediným českým reprezentantem, který bodoval byl Tomáš Portyk. Obsadil 22. místo ze ztrátou 58 vteřin na vítěze. Ondřej Pažout doběhl na 37. pozici.  Jan Vytrval závod dokončil na 45. místě.