Hráči Arsenalu po vítězné penaltě

Premier League: Divočina na Emirates Stadium

Místo gólových hodů bramboračka. Tak by se dal jednou větou shrnout zápas na Emirates Stadium. V nedělním zápase mezi Arsenalem a Burnley se mělo jednat o jednoznačnou záležitost ze strany domácích. Utkání to bylo jistě zajímavé a napínavé. V hlavní roli jsme ale čekali spíše domácí střelce Alexise, Girouda či Özila, než rozhodčího Jonathana Mosse.

Domácí vstupovali do zápasu z 5. místa, pokud by však vyhráli, posunuli by se na druhou pozici. Zato nováček Premier League Burnley se nacházel na 13. pozici, nejlépe ze všech tří nováčků. Arsenal vstupoval do zápasu v dobrém rozpoložení. "Gunners" totiž naposledy porazili Swansea 4:0 (odkaz zde), proto domácí publikum očekávalo na Emirates Stadium gólové hody.

Pro Arsenal začal zápas dobře, od začátku hře dominovali, ale gól ne a ne přijít. V dobrých šancích selhal Mesut Özil, Alexis Sánchez i Alex Iwobi. Do kabin se tak šlo za bezbrankového stavu.

Po změně stran se však "Gunners" konečně dočkali zaslouženého vedení. Po rohovém kopu Mesuta Özila se hlavou prosadil Özilův reprezentační kolega Shkodran Mustafi. Pro německého stopera to byl debutový gól v barvách Arsenalu.

Mesut Özil a Shkodran Mustafi Zdroj: facebook.com/mesutoezil

Pak už si ale vývoj zápasu vzal do své režie arbitr Jonathan Moss. V 65. minutě ztratil míč domácí záložník Granit Xhaka a po faulu na Defoura neváhal sudí udělit rovnou červenou kartu. Švýcarský středopolař šel sice do souboje oběma nohama napřed, ale nutno dodat, že Defour kontaktu i pádu hodně přidal. Následovalo několik špatně posouzených situací ze strany rozhodčích. Dvakrát nebyl odpískán faul na Mustafiho, jeden z nich byl v soupěřově vápně. Zákrok se dal pískat jako penaltový.

Moss a Xhaka po odpískaném faulu Zdroj: Facebook - Arsenal Till I Die CZ/SK

Tlak hostí po vyloučení Xhaky mírně narostl a Burnley dokázalo tuto početní výhodu využít. Hosté se v nastaveném čase, který byl 7 minut, prokombinovali do vápna a po faulu Coquelina kopali pokutový kop. Nutno však podotknout, že hráč hostí pád znovu přihrál a ani kontakt nebyl takový, že by hráč musel padat. Další chyba rozhodčího. Na penaltový puntík si míč postavil Andre Gray a v devadesátétřetí minutě překonal Petra Čecha.

Po vyrovnání se domácí nadechli k závěrečnému náporu, který se nakonec vyplatil. Po centru Alexise do vápna byl kopem do obličeje faulován kapitán Laurent Koscielny. Hráč se však v době příhrávky nacházel v ofsajdu. Další chyba rozhodčího. K penaltě se postavil Alexis Sánchez a v  97. minutě zařídil domácím výhru 2:1.

Alexis Sánchez při pokutovém kopu Zdroj: facebook.com/premierleague

Pro Alexise se jednalo o patnáctou trefu v Premier League a tato branka osamostatnila Chilana na čele tabulky střelců. Arsenal se po zaváhání všech konkuretnů posunul na druhé místo tabulky za vedoucí Chelsea, kterou čeká ještě zápas s Hullem.

Rozhodčí tedy svými rozhodnutími negativně ovlivnil vývoj zápasu. Svými verdikty poškodil obě mužstva a zápas se tedy mohl odvíjet podle jiného scénáře.

Sudí v Anglii nezažívají zrovna povedené období. Poté, co byl po několika minelách přeřazen Mike Dean do Championship, se chyb nevyvaroval ani jeho kolega Moss. Mike Dean ale napáchal i chyby ve svém prvním zápase ve druhé lize. V derby mezi Barnsley a Leedsem nařídil penaltu pro hosty. Hra rukou se však odehrála několik metrů od pokutového území.

Autor: Jakub Kepka