Zuzana Hejnová při rozcvičováné

Rio 2016 - Kde Čechům těsně unikly medaile

Jedna zlatá Lukáše Krpálka, do toho dvě stříbra a neuvěřitelných sedm bronzů. To je reputace českých reprezentantů na LOH 2016 v brazilském Rio de Janeiru. Někteří hovoří o neúspěchu. Pravda, 43. místo v medailovém pořadí je oproti Londýnu (19. místo) celkem sešup. I oproti Sochi jsme měli méně těch cennějších kovů. Ale je to 10 medailí, což je skvělý úspěch. Nicméně když se ohlédneme za hrami v Riu, nalezneme řadu sportovců, kterým unikla medaile opravdu o malý vlásek.

Úvod her se Čechům moc nevydařil a dlouho jsme čekali na první medaili. A právě hned na úvod her jen těsně unikla Davidu Kosteleckému. Ten po postupu do finále v trapu se dostal do rozstřelu o bronz, do kterého se ještě musel dostat o něco horší závodník z finále. Bohužel v rozstřelu porazil Davida Brit Edward Ling. David později přiznal, že v šeru má problémy s viděním a terče prakticky viděl na posledné chvíli.

Na atletických oválech určitě mrzil nepostup do finále Jakuba Holušu. Ten byl ve špičkové formě a finále se běželo opravdu pomalu a Kuba mohl určitě bojovat o příčky nejvyšší. Forma Zuzany Hejnové byla velkou neznámou. Ale po postupu do finále většina fanoušků věřila v medaili. A Zuzce bohužel jen těsně unikla ve finiši a skončila čtvrtá.

Další kousek od medaile a další čtvrté místo. To je vizitka Jana Kudličky. Procházel čistě soutěží až do výšky 585 cm, což by byl nový národní rekord. Bohužel Honza neskočil napoprvé, kdežto soupeři ano. Honza šel na 593 cm a tam bohužel neuspěl. V soutěži se moc nevedlo Američanu Kendricksovi. Ale když přišlo na klíčový skok, který rozhodoval o medaili, skočil napoprvé a rázem se před Honzu probojoval.

České oštěpařské trio, které postoupilo do finále v kompletním složení, určitě dychtilo alespoň po jednom cenném kovu. Bohužel Petr Frydrych nepřehodil ve finále 80 metrů a nedostal se ani mezi elitní osmičku. Vítězslav Veselý s Jakubem Vadlejchem se nemohli srovnat s technikou a na Kubu padla olympijská atmosféra. Skončili na sedmém, respektive osmém místě.

Už to vypadalo, že Česko by mohlo prolomit ta místa těsně za medailí v disciplíně C1 ve vodním slalomu. Výbornou finálovou jízdu předvedl Vítězslav Gebas, který na hrách debutoval. Bohužel skončil čtvrtý o pouhých 13 setin sekundy.

Úřadující mistryni světa Kateřine Kudějové se finálová jízda nepovedla. Zřejmě jela na medaili, ale pár branek před cílem udělala chybu a musela se do jedné branky vracet. A byl konec nadějí. Ještě větší smůlu měli čeští deblíři Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem. Ti jeli krásnou finálovou jízdu, která byla rozjetá na zlato. Bohužel do poslední protivodné branky najeli kluci až moc natěsno. V lodi se převrátili. Stihli se převrátit zpět a dojet do cíle. Bohužel dojeli až mimo medailová umístění na osmém místě.

V rychlostní kanoistice jsme měli sice 2 medaile. Ale mohlo být lépe. Kdyby Dan Havel neměl žaludeční potíže, mohli s Janem Štěrbou na deblkajaku bojovat o postup do finále a poté i o medaile. Výkonnost na to zajisté mají. Ve finále C1 mužů padla trochu olympijská atmosféra na Martina Fuksu, který jel trochu zabržděně. Nakonec z toho bylo páté místo a sen o medaili se rozplynul. Na trati 200 metrů bohužel postoupil "jen" do finále B.

Dlouho o medaili bojovala na trati horských kol Kateřina Nash. Bikerka, která má za manžela Kanaďana, se dlouho držela v popředí. V druhé polovině trati však trochu ztratila, nicméně bylo z toho ve výsledku úžasné páté místo.

V moderním pětiboji ze sebe olympijský šampión z Londýna Davod Svoboda vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vyždímal vše, co šlo. Nakonec obsadil vynikající deváté místo. A kdyby v parkúru neshodila neklidná klisna Jana Kufa, mohlo to být také vše jinak a Honza mohl bojovat minimánĺně o nejlepší desítku. Ale vzhledem k jeho běžeckým schopnostem i výše.

Smolně do finále nepostoupila skifařka Mirka Knapková Topinková, která však později suverénně ovládla finále B. Kdyby o ten kousek ve finále byla, mohla na tom být jako Ondra Synek a bojovat o zisk cenného kovu.

V tenisu jsme sice vybojovali tři bronzy. Ovšem kdyby nebylo více než nesportovního a hrubého chování Martiny Hingis, která svým úderem zlomila Andree Hlaváčkové oční oblouk a nos, mohl mít český tenis finálové zastoupení v tenise, kde by duo H+H mohlo bojovat o zlaté medaile. Takto bohužel hráli o třetí místo s dalšími Češkami Luckou Šafářovou a Barborou Strýcovou a zranění Hlaváčkové na tom bylo znát. Hlaváčková s Hradeckou tak braly po stříbru z Londýna to nepopulární čtvrté místo.

Kdyby alespoň při některých z těchto závodů stálo při Češích trocha štěstí nebo kdyby předvedli o ždibet lepší výkon, mohlo mít Česko bez pochyb i 15 medailí.