Tomáš Jirout - goalbalista
Foto: isport365

ROZHOVOR s goallballistou Tomášem Jiroutem

Tomáš Jirout - goalbalista

Jak jsme vám slíbili. Přinášíme pro vás exkluzivní rozhovor s mladým hráčem goalballu. Tomáš Jirout se narodil 20. 1. 1997. Goalball je kolektivní míčový sport provozovaný zejména nevidomými a slabozrakými sportovci. Goalball vznikl díky snaze Rakušana Hanze Lorenzena a Němce Setta Reindlea, kteří přišli v roce 1946 s tímto sportem jako s prostředkem rehabilitace vojáků osleplých za druhé světové války.

1. Ahoj Tomáši, pro začátek se nám trochu představ, kdo jsi?

Ahoj, jmenuji se Tomáš Jirout a je mi 19let. Ještě studuji střední školu, ale i během toho hodně sportuji. Zabývám se běháním, kvůli fyzičce, která je též potřebná k výkonu mého oblíbeného sportu a tím je goalball. Mezi mé koníčky je bowling a cyklistika.

2. Jak vůbec ses dostal k tomuto málo známému sportu?

Ke goalballu jsem se vlastně dostal úplně čirou náhodou v prvním ročníku střední školy. Kde jsem poznal nového kamaráda, který byl  také slabozraký. Později mi navrhl, abych si šel vyzkoušet tento málo známý sport. Je pravda, že mi o tomto sportu dříve už několikrát vyprávěl, ale vůbec mě nezaujal. Když mi navrhl, abych to šel zkusit tak jsem si řekl: „Ale kámo pojď to zkusit, za zkoušku nic nedáš“. Přesně 13. 3. 2014 jsem měl tu možnost si vyzkoušet tuto hru, kterou jsem si ihned zamiloval. Při prvním tréninku si mě ihned pod křídlo vzal nejlepší střelec Evropy JAN BOŠEK, který mě od té doby trénoval a dostal jsem se tak daleko, že jsem již jeho vyrovnaný spoluhráč/protihráč.

3. Podporuje tě v něm tvá rodina?

Ano podporuje, jako každí rodičové jsou rádi, že se jejích dítě hýbe a není zalezlé doma u televize či počítače. Jak zjistili, že je to můj osud hrát goalball, tak mě tlačili a tlačí, abych chodil pravidelně na každý trénink a další věci okolo tohoto sportu.

4. Je vůbec tento sport nějak podporován státem a existují hráči, kteří goalball dělají závodně, respektive profesionálně?

Ano, zatím je podporovaný ČSZPS (českým svazem zrakově postižených sportovců) je tu několik profesionálních hráčů goalballu. V tomto sportu není věkové omezení, tudíž můžou proti sobě nastoupit benjamínci tak i dlouhodobý hráči. Každý tým má své nováčky, ale i velmi zkušené hráče.

5. V jakých klubech si hrál?

Můj první klub byl BSC PRAHA, ve kterém jsem hrál jednu sezonu a poté jsem přestoupil do týmu ČESKÉ BUDĚJOVICE, ve kterých jsem odehrál též jednu sezonu. Poté jsem hrál i v TJ Start Plzeň ale podobu hraní v ČB a Plzni se mým srdcovým klubem stal GOALBALL CLUB PERUN PRAHA, ale bohužel nemohu hrát za tento klub, jelikož ČSZPS toto mužstvo nevzalo do svazu. Nechápu proč, ale musí se toto rozhodnutí svazu respektovat. Abych se udržoval v kondici, tak si mě vzal klub TJ Start Plzeň za co jsem nesmírně rád.

6. Řekni nám něco o aktuálním týmu, ve kterém si. Jaká je tvá role atd.

Plzeňský tým má dlouhou tradici, ale přesně vám k tomu moc nepovím. Já hraji v týmu „B“. Nemyslete si, že jsme nějaký béčka a že hrajeme nižší ligu, tomu tak není. Je to prostě druhý tým Plzně.  Tento „B“ tým trénuje  Jan Bošek. Můj post je nyní pravý bek, ale nebojím se hrát i na jiném postu. Dokážu se přizpůsobit.

7. Čtenáře jsme již informovali o tom co to vůbec goalball je, ale naše čtenáři by určitě zajímalo, jak to cítí samotní hráči během zápasu, jaký je to pro ně pocit? Zkus nám a především našim čtenářům přiblížit?

Jako pro člověka, který již má nějakou vadu očí a míň vidí, tak to pro něho není takový hrozný pocit nevidět prakticky nic. Abychom si právě byli na hřišti všichni rovni, máme speciální klapky na oči.  Určitě se ptáte, jak se orientuju po hřišti. Hřiště je nalajnované a hmatatelně jsou přilepené prádelní šňůry k zemi, podle kterých se pomocí rukou a nohou orientujeme na hřišti. Dále funguje komunikace se spoluhráči.  Abyste si to všechno mohli představit, museli byste si to přijít vyzkoušet na vlastní kůži. Pokud budete sledovat tuto facebookovou stránku tak se dozvíte, kdy a kde si to můžete přijít tento netradiční sport vyzkoušet https://www.facebook.com/GoalballPerun/?fref=ts

goalball - Hráči - Perun Zdroj: FB - GC Perun

8. Máš nějaký rituál před zápasem?

Tak určitě mám. Vždy cigaretka a rozcvička

9. Reprezentoval si nebo chtěl bys reprezentovat Českou republiku?

Reprezentoval jsem a stále reprezentuji. Sice jsem moc zápasů za národní tým neodehrál, ale když jsem měl tu možnost reprezentovat sehrál jsem celý zápas. Jsem opravdu spokojený.

10. V poslední řadě bych se rád zeptal na tvůj cíl, čeho chceš dosáhnout?

Chtěl bych být prohlášen za nejlepšího goalballistu světa, ale spokojím se z účastí na paralympijských hrách. To by pro mě byl splněný sen.

11. To by bylo v tomto rozhovoru vše. Za celou redakci Ti přeji hodně štěstí jak goalballu, tak i v osobním životě.  Ať se daří.

Děkuji moc, vám také PERUN s vámi.

goalball - Hráči - Perun Zdroj: FB - GC Perun

549 1