Český kordista Jiří Beran vyjadřuje radost po postupu na OH do Ria

Šermíři Beran a Choupenitch znají již v Riu své soupeře

Své soupeře kromě tenistů a znají i šermíři. Na olympiádě v Riu de Janeiru startují hned dva. Mladý dvaadvacetiletý fleretista Alexandr Choupenitch a zkušený kordista Jiří Beran.

Alexandr Choupenitch je nadějný český fleretista, jenž se pyšní juniorským zlatem z ME 2014 a stříbrem z let 2012-2013.  Mezi jeho úspěchy taky patří druhé a třetí místo z JMS. Na olympiádu v brazilském Riu se kvalifikoval poté, co na Grand Prix v Havaně vybojoval umístění v elitní desítce a udržel tak druhé postupové místo pro jednotlivce z Evropy. Společně s ním se tímto způsobem kvalifikoval Peter Joppich z Německa. O olympijské zlato bude bojovat celkem 35 fleretistů, z čehož 24 z nich závodí v družstvech, sedm se kvalifikovalo na základě redukovaného světového žebříčku a čtyři po vítězství v kvalifikačním turnaji.

Choupenitch se při svém debutu na olympiádě utká v druhém kole                 s držitelem stříbrné medaile z Londýna Alaaedinem Abouelkassem z Egypta. Zápas se odehraje v neděli 7. srpna v 16:30 místního času. Oba fleretisté mají v prvním kole volný los.

Druhý český šermíř, který se podívá do Ria je čtyřiatřicetiletý kordista Jiří Beran. Ten si svou účast vybojoval, když v dubnu vyhrál evropský kvalifikační turnaj konaný v Praze a na poslední chvíli tak získal letenku do Ria. Ve finále turnaje porazil Josefa Mahringera z Rakouska. Pro Berana bude olympiáda v Riu vrcholem kariéry. Mezi jeho největší úspěchy patří druhé místo na JME 2001 a sedmá příčka na JMS. Momentálně figuruje Jiří Beran na 91. místě ve světovém žebříčku.

Olympijský turnaj začne pro Jiřího Berana v úterý 9.srpna. O postup mezi 32 nejlepších vyzve Brazilce Athose Schwantese. Ten se do soutěže jednotlivců dostal díky účasti v turnaji družstev. Pokud Beran zvítězí, potká se v druhém kole s úřadujícím vicemistrem světa a lídrem světového žebříčku Gauthierem Grumierem z Francie, který má v prvním kole volný los.

Češi budou mít tak po dlouhých dvaceti letech zástupce v šermu. Naposled to byl kordista Roman Ječmínek, jenž bojoval na olympiádě v Atlantě v roce 1996. Tehdy ovšem české naděje skončili hned v úvodu, když Ječmínek prohrál v úvodním kole a bral konečnou 37. pozici.