Čerstvá královna českého sportu, Gabriela Koukalová.

Sportovecem roku se stala Gabriela Koukalová

V pražském hotelu Hilton proběhl ve čtvrtek večer 59. ročník vyhlášení ankety Sportovec roku. Cenu předává klub Sportovních novinářů, a to už od roku 1959.

Celý galavečer odstartoval zpěvák David Koller svým hitem Nic není na stálo, po kterém už se na pódiu objevil moderátor Libor Bouček, který 59. ročník ankety Sportovec roku odstartoval.

Jako první proběhlo vyhlášení kategorie juniorů. Klubem sportovních novinářů byli nominováni Antonie Galušková, která letos vybojovala na juniorském MS zlatou medaili a je vycházející hvězdou českého sportu, Michaela Hrubá - úřadující mistryně Evropy ve skoku vysokém, a Filip Nepejchal, který na MS vystřelil stříbro a chystá se na olympiádu v Pyeongchngu. Cenu pro nejlepšího sportovce předával bývalý olympionik Petr Hrdlička. První místo si rozdělili Filip Nepejchal a Michaela Hrubá, kteří získali shodný počet bodů.

Program pokračoval vystoupením zpěvačky Tonyi Graves. Po této kulturní vložce následovalo představení nominovaných mužů. Těmi byli rychlostní kajakář Josef Dostál, úřadující mistr světa v rychlostní singlkanoistice Martin Fuksa, český lezec, který jako první na světě vylezl stěnu o obtížnosti 9c, Adam Ondra, pětinásobný mistr světa ve skifu Ondřej Synek a stříbrný oštěpař z MS v Londýně Jakub Vadlejch. Nejlepší muže přišel ocenit bývalý skifař Václav Chalupa a z obálky vytáhl jméno svého kolegy Ondřeje Synka.

Před vyhlášením nejlepší ženské sportovkyně se na pódiu opět objevil David Koller, tentokrát s písní Lajka z I.P. Pavlova. Poté došlo k představení pěti nominovaných žen. Jednalo se o českou biatlonistku Gabrielu Koukalovou, zlatou medailistku Ester Ledeckou, českou tenisovou jedničku Karolínu Plíškovou, rychlobruslařskou legendu Martinu Sáblíkovou a nakonec olympijskou medailistku a vítězku diamantové ligy Barboru Špotákovou. Na ceremoniál se bohužel nedostavily Karolína Plíšková, která se už připravuje na další zápasy, a Martina Sáblíková, jež je v plné přípravě na nadcházející olympijské hry. Cenu pro nejlepší sportovkyni předala mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková, která na sportovkyni roku korunovala Gabrielu Koukalovou.

Těsně po vyhlášení přišla smutná chvíle pro všechny v přítomné, a to při vzpomínkovém videu na českou tenisovou legendu Janu Novotnou, které ve stoje aplaudoval celý sál. Poté se na pódiu opět představila zpěvačka Tonya Graves, jejíž vystoupení předcházelo vyhlášení výsledků kategorie Emila Zátopka pro české sportovní legendy. Ještě před tím se však na pódiu představil český házenkář Filip Jícha, který letos ukončil svou bohatou sportovní kariéru a vzdal hold českým házenkářkám, které vybojovaly historický úspěch na mistrovství světa. Filip Jícha následně vyhlásil kategorii Emila Zátopka pro české sportovní legendy. Tuto cenu získali zlatí házenkáři z MS v roce 1967.

Předposlední kategorií, která byla vyhlášena, byl nejlepší kolektivní tým. Tuto cenu přišel předat ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga. Nominovány zde byly tři týmy - úřadující mistr hokejové extraligy z Brna, český národní tým v malé kopané a fotbalová Slavia. Ocenění si nakonec odnesla reprezentace v malé kopané, která pro Českou republiku vybojovala první zlatou fotbalovou medaili v historii.

Poslední kategorií bylo vyhlášení celkového sportovce roku 2017, o které se postaral Josef Pribilinec. Ten si pro vítěze soutěže připravil speciální odměnu - speciální sportovní obuv vyráběnou pod dohledem pana Pribilince. Sportovcem roku se stala Gabriela Koukalová a převzala tak korunu po Lukáši Krpálkovi. Biatloniska poté na pódiu symbolicky předala korunu své matce, jako poděkování za celoživotní podporu nejen ve sportu. Celý galavečer byl zakončen vyhlášením kompletní desítky sportovců, která vypadala takto.