Vavřinec Hradilek při své loňské účasti na Wings For Life
Foto: facebook.com/vavrahradilek/

Stříbrný medailista z olympiády v Londýně Hradilek je ambasadorem charitativního běhu

Vavřinec Hradilek při své loňské účasti na Wings For Life

Wings For Life je závod, jehož hlavním posláním je zisk peněz na výzkum poranění míchy. Nemá konkrétní distanci, běžci se snaží uniknout vozu Catcher Car, který vyjíždí 30 minut po nich a postupně zvyšuje rychlost. Běží se ve stejnou dobu 7. května na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Ambasadorem bratislavského závodu je Vavřinec Hradilek.

Stříbrný medailista z olympiády v Londýně absolvoval tento závod už třikrát. Letos však bude na startu chybět, protože ve stejný den budou probíhat české kvalifikační závody na mistrovství světa a Evropy ve vodním slalomu. Proto je rád, že může být alespoň ambasadorem: „Myslím si, že je hodně důležité, aby se takovéto projekty vůbec děly. Pro mě bylo okamžitě jasné, že do toho půjdu ‒ hned, jak mne oslovili.“

Na závodu Hradilek oceňuje uvolněnější atmosféru, kdy se neobjevuje napětí, jestli člověk zvládne konkrétní distanci. Líbí se mu i to, že se zároveň s běžci na trať vydávají i vozíčkáři – běžci si tak lépe uvědomí, že zároveň dělají i něco pro lidi s poraněním míchy.

Pokud si někdo dá za cíl určitý počet kilometrů, může se „chytit“ vodičů, kteří běží plynulým tempem a mají na dresu časomíru. Hradilek si běžně dával za cíl maximálně deset kilometrů, ale výborná atmosféra ho vždy vyprovokovala, takže nakonec končil někde mezi 21. a 22. kilometrem. Užíval si i závěr, kdy se všichni ocitli na náměstí s velkoplošnými obrazovkami a fandili dalším lidem po celém světě.

Vavřinec Hradilek při své loňské účasti na Wings For Life Zdroj: facebook.com/vavrahradilek/

Mistr světa z Prahy 2013 ale přiznal, že sám běh dříve nesnášel. Raději si sedl do kavárny a počkal, až jeho kolegové z klubu poběží zpátky. Okolo devatenácti let se to však prý změnilo. Když ho sport začal živit, nastal v jeho vztahu k běhu zlom. Běh se pro něj stal přechodovou fází mezi tréninkem a relaxací. Třídil si při něm myšlenky. Dodnes je běh jeho pravidelnou součástí tréninku. Většinou běhá zhruba hodinu ještě před snídaní, a to dvakrát až třikrát týdně. Na rozdíl od spousty běžců svoje běžecké výkony nesleduje. Nepoužívá sporttester ani GPS, svůj okruh nikdy neměřil. Spíš dá na svoje pocity – pokud se mu neběží dobře, prostě zpomalí.

Lidem, kteří se rozhodnou zúčastnit běhu Wings For Life, doporučuje, ať si závod hlavně užijí a šíří pozitivní náladu.

Autor: Jana Šimková
108 0