EHT - Švédské hokejové hry - Hokej

Švédské hokejové hry: První duel se Čechům nevyvedl

Dnes začal očekávaný turnaj v rámci Euro Hockey Tour, tím jsou Švédské hokejové hry. První zápas Česká republika sehrála proti nevyzpytatelným Švédům. Utkání se odehrálo v hale Göteborg, tato hala před pár dny také hostila finálové utkání Champions Hockey League, ve kterém se představil švédský celek Frölunda Indians a český celek HC Sparta Praha. Nakonec triumf po velmi vyrovnaném utkání slavil první zmiňovaný tým.

Před zápasem si oba týmy poslechly své hymny. A na led se připravily úvodní formace:  Česko: Jakub Kovář – Adam Polášek, Tomáš Kundrátek – Michal Vondrka, Jan Kovář "C", Lukáš Radil. Švédsko: Viktor Fasth – Andreas Borgman, Magnus Nygren "C" – Alexander Bergström, Patrik Zackrisson, Richard Gynge. Úvodní buly vyhráli Švédové. První šanci si vytvořili hráči Tre Krenor, ale nikdo se k dorážce nedostal. Vzápětí měli pár šancí také Češi, ale všechny vykryl Fasth. Ruta dostal krásnou příhrávku mezi kruhy, ale Fasth tuto gólovou šanci zlikvidoval. Vzápětí se Švédové dostali přečíslení dva na jednoho. Joel Eriksson Ek nahrál Everbergovi, který lehkou tečí skóroval a poslal Švédy do vedení. V čase 9:17 se Švédové dostali do dvoubrankového vedení. Joel Eriksson Ek trefil branku přesně mimo Kovářův dosah ke vzdálenější tyči. Ke konci první třetiny dostali Švédi možnost si zahrát druhou přesilovou hru v zápase, kterou bleskově využil Klingberg. I Česká republika dostala příležitost si zahrát přesilovou hru, kterou nakonec nezužitkovali. Švédové po dvaceti minutách vedli nad Českou republikou 3:0.

Do druhé třetiny se v brance objevil Francouz, který vystřídal Jakuba Kováře, který v první třetině třikrát inkasoval. Začátek druhé třetiny byl velmi rozházený, hra se přelévala ze strany na stranu a to hlavně díky několika přesilovkám. Nakonec se v čase 25:03 Jan Kovář po návratu z trestné lavice prosadil. Přebral touš před modrou čárou, najel si do levého kruhu a rychlým švihem trefil mezírku mezi Fasthem a tyčí. Radil v polovině zápasu měl asi největší šanci v zápase, když dostal přihrávku od Vondrky přesně před švédským gólmanem. Fast se však stačil přemístit a zneškodnil 100% gólovou šanci. Konec prostřední periody byl znovu rozháraný. Po čtyřiceti minutách tak Švédi stále vedli, ale už jen o dvě branky.

Začátek třetí třetiny byl opravdu žhavý. Obě mužstva předvedla několik výtečných šancí, jenže jejich konečná fáze už tak výtečná nebyla. Proto se skóre ani jednou neměnilo. V čase 52:09 si Švédové vzali zpět trojbrankové vedení. Zasloužil se o to Carl Klingberg, který si najel před branku a zavěsil koutouč do šibenice. Byla to zároveň jeho druhá branka v zápase. Ke konci třetí třetiny, respektive zápasu se Češi dostali do útočného pásma, kde Švédy uzamkli. Nakonec se z toho zrodil druhý gól Jana Kováře, ke kterému se puk odrazil a on přesně trefil odkrytou branku. Poté dále Češi tlačili svého soupeře a zkusili to v šesti. Toho nakonec se štěstím využil Rosén, který jednu sekundu před koncem zápasu trefil přes celé hřiště odkrytou branku.

Česko 2:5 Švédsko

Branky a nahrávky: 26. Jan Kovář, 58. Jan Kovář (Kundrátek) – 5. Everberg (Eriksson Ek, Klingberg), 10. Eriksson Ek, 15. Klingberg (Zackrisson), 53. Klingberg (Borgman), 60. Rosén (Klingberg)

Úvodní sestavy:

Česko: Jakub Kovář (Francouz) – Kundrátek, Polášek, R. Šimek, J. Kolář (C), Rutta, Tomáš Dvořák, Vitásek (A), Klok – Radil, Jan Kovář, Vondrka – Kašpar, Kämpf, T. Zohorna (A) – P. Holík, V. Růžička, Birner – Hyka, P. Jelínek, Lenc.

Švédsko: Fasth (Lindbäck) – Borgman, Nygren (C), Rosén, Holm, Aho, E. Johansson, Fantenberg – A. Johansson, Ryno, Thuresson – Everberg, Eriksson Ek, Klingberg – Bergström (A), Zackrisson, Gynge – Lundh, Händemark, Brodin

Rusko 2:1 Finsko

Branky a nahrávky: 36. Kručinin (Světlakov), 59. Golyšev (Tkačjov) – 41. Palola (Haapala, Sallinen)