Ondřej Synek

Synek s Knapkovou postupují, Strýcová vydřela postup

Dnešním dnem začaly letní olympijské hry v Rio de Janeiru a již od začátku máme v soubojích české sportovce.České veslařské opory s přehledem postoupily do dalších bojů, i když se hodně praly s povětrnostními podmínkami a silnými vlnami. Postup do dalších bojů dnes ještě vybojovala v tenise Barbora Strýcová a stolní tenistka Iveta Vacenovská.

Jako první nastoupily ke svému klání již tradičně sportovní střelkyně v disciplíně vzduchová puška na 10 metrů. Česká republika měla na startu hned dvě želízka v ohni - bronzovou střelkyni z Londýna Adélu Bruns a mladou nadějnou Nikolu Mazurovou. Bohužel ani jedné z českých závodnic se do finále postoupit nepodařilo. Blíže k postupu měla Nikola Mazurová, která obsadila výborné 18. místo, pouze 1,5 bodu za postupem do finále. Adéla Bruns brala 32. pozici. Bez finále zůstaly taktéž hvězdné Srbky Ivana Maksimovic and Andrea Arsovic, Italka Petra Zublasing či Polka Sylwia Bogacka. Olympijskou vítězkou se stala teprvé devatenáctiletá Američanka Trasher. Hned za ní skončilo duo Číňanek Du Li a Yi Siling.

Ve veslařských závodech se jako první představil Ondřej Synek, který bez nejmenších problémů postoupil z prvního místa do čtvrtfinále. Ondřeje Synka napodobila také Miroslava Knapková Topinková. Ta absolvovala velmi náročnou a větrnou rozjížďku, ve které se v úvodu pohybovala daleko vzadu na 4. pozici. Nicméně Postupem času se vypracovala dopředu a pohlídala si postup z druhého místa. Třetí lodí na startu byla dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic a Jakub Podrazil. Ti absolvovali velmi těžkou rozjížďku, kde svedli souboj s Australany, Jihoafričany a Američany. Nakonec velmi drtivým finišem vybojovali třetí místo jen nepatrně za vítězi a vybojovali si přímý postup do semifinále!

Českému dvojskifu Lence Antošové s Kristýnou Fleissnerovou se rozjížďka velmi výrazně nepovedla. Po celou trať bojovaly se silnými poryvy větru a vlnami, když jednou málem dokonce vyjely ze své dráhy. Nakonec dokončily svoji rozjížďku na poslední čtvrté pozici a o postup do semifinále se musejí porvat v opravách. Podobně dopadla také čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Vraštil/Kopáč/Vetešník/Vetešník, kteří se také těžce prali s vlnami, ve své rozjížďce obsadili poslední páté místo a musí taktéž zítra do oprav.

Skvělým způsobem vstoupil do judistického pavouka Pavel Petřikov. Ten ve druhém kole porazil Botswaňana Mogopu po pouhých 75 vteřinách na ippon a postoupil tak mezi 16 nejlepších judistů. V osmifinále však narazil na bývalého mistra světa Tanaku s Japonska, kterému podlehl na ippon a obsadil tak na OH konečné deváté místo.

Svoje tenisové účinkování na hrách již také započala Barbora Strýcová proti Belgičance Yanině Wickmayer. A začala jej vítězně! V prvním setu čelila Bára několika set ballům, ale nakonec zabojovala a první set dotáhla v tie breaku do vítězného konce. Ve druhém setu již Wickmayer absolutně propadla, zejména psychicky, a Bára ji porazila s přehledem 6:1 a postoupila do druhého kola. Báru napodobila výborně také její deblová kolegyně Lucie Šafářová, která potvrdila roli favoritky a i přes ztracený první set porazila Italku Karin Knapp 4:6, 6:1 a 6:1. Stopku v prvním kole bohužel vystavili španělští deblisté Bautista s Ferrerem pro Lukáše Rosola a Radka Štěpánka, které porazily 6:1 a 6:4. Radkovi tak už zbývá jediná možnost, jak zaútočit na cenný kov, a to ve smíšené čtyřhře.

Ve stolním tenise již v Riu bohužel dohráli Hana Matelová, Lubomír Jančařík i Dmitrij Prokopcov. Matelová dnes podlehla naturalizované Kanaďance Mo Zhang těsně 3:4 na sety a s olympijským turnajem se loučí. Lubomír Jančařík překvapivě nestačil na Uzbeka Konjaeva a podlehl mu 2:4 na sety. S turnajem se rozloučil také Dmitrij Prokopcov, který taktéž překvapivě nestačil na nigerijského veterána Toriolu. Výborným způsobem však začala olympijský turnaj Iveta Vacenovská. Ta nedala takřka žádnou šanci Kolumbijce Lady Ruano a s přehledem ji porazila 4:0.

Rozběhly se také dnes plavecké soutěže. Jako první nastoupil z českých zástupců Pavel Janeček na trati 400 metrů polohový závod, kde zaplaval čas 4:22,09 min, což mu stačilo na výsledné 24. místo. Svoje účinkování v individuálních závodech na OH ukončila bohužel také Lucie Svěcená. V rozplavbě na 100 metrů motýlek zaplavala čas 59,45 sekundy, což stačilo na výsledné 28. místo. Jan Micka začal své účinkování na OH svojí doplňkovou čtyřstovkou, kde zaplaval čas 3:49,97 min, což je jen 1,66 sekundy za jeho vlastním českým rekordem a obsadil konečné devětadvacáté místo. Největší šanci na postup do finále měla dnes Barbora Zavadová. Na trati 400 metrů polohový závod dnes v rozplavbě dosáhle času 4:38,53 minuty, což na finále sice nestačilo, ale Báře to vyneslo krásnou 14. pozici.  Nicméně Bára vyjádřila velké zklamání, jelikož chtěla do finále postoupit. Během odpoledního bloku jsme navíc mohli být svědky světového rekordu, který vylepšil Brit Adam Peaty na trati 100 m prsa.

Zajímavý průběh měl silniční závod mužů. Dlouho v úniku se držel Michal Kwiatkowski z Polska, který postupně setřásl všechny soupeře, kteří byli v úniku společně s ním. Nakonec jej peloton později dostihl a rozhodovalo se tedy v závěrečných nástupech. V závěrečném spurtu měl nejvíce sil Belgičan Greg van Avermaet a stal se překvapivým olympijským šampionem. Za ním s nepatrným rozestupem dojel Dán Jakob Fuglsang a pro bronz si s pětisekundovým odstupem dojel Polák Rafal Majka. Čechům se zvolená taktika příliš nevydařila a závod dokončil pouze na 58. místě Petr Vakoč. Zbylé trio ze závodu předčasně odstoupilo.

Velmi srdnatý výkon dnes podala beach volejbalová dvojice Markéta Sluková s Barborou Hermannovou. Favorizovaným Brazilkám Agáthě s Barbarou vzaly první set v poměru 21:19. Druhý set byl taktéž velmi vyrovnaný a české holky jej ztratily až v samotném závěru a prohrály 17:21. Ve zkráceném setu nejdříve Brazilkám odskočily, ty si ale vzápětí vzaly vedení zpět na své konto a závěr setu si pohlídaly a zvítězily 15:11. Nutno dodat, že i zisk jednoho setu může hrát v konečném pořadí tabulky velmi významnou roli.