Hráči FC Viktoria Plzeň pózují v dresech

Tři české kluby jdou do Evropské ligy

V úterý 23. 8. se utkal český mistr Viktoria Plzeň v odvetě play-off Ligy mistrů s bulharským mistrem Ludogorcem Razgrad. Po prohře v prvním zápasu (0:2) si museli hráči Plzně sáhnout až na dno svých sil, aby se do nejprestižnější evropské soutěže opět po dvou letech dostali. Začátek vypadal pro borce trenéra Pivarníka výborně, už v 7. minutě vedli 1:0. Razgrad ovšem o deset minut později srovnal a Plzeň tak potřebovala pro postup vstřelit 3 branky. Naději plzeňským vrátil v 64. minutě Matějů, který se krásně trefil hlavou. Viktoria už bohužel znovu neskórovala a s postupem se musela rozloučit. V 95. minutě přišla také o vítězství, když se trefil kanonýr bulharského týmu Keșerü. Na českého mistra tak zbyla „jen“ Evropská liga.

FC Viktoria Plzeň 2:2 (1:1) PFC Ludogorec Razgrad

Branky: 7. Ďuriš, 64. Matějů – 17. Misidjan, 90+5. Keșerü

Slovan Liberec měl po prvním zápasu play-off Evropské ligy dobrou výchozí pozici. Proti kyperské Larnace dokázal na jejich hřišti zvítězit 1:0 a pro postup mu tak stačila i remíza. V 8. minutě odvety se Liberec ujal vedení. Po nenápadné akci poslal Severočechy do vedení čerstvý reprezentant Jan Sýkora. V 15. minutě bylo ještě veseleji, když se po individuální akci Vůcha trefil opět Sýkora. Perfektní první poločas pro Liberec dovršil skvělý Sýkora svým hattrickem a v 41. minutě bylo o vítězi prakticky rozhodnuto. Druhý poločas už hrál Slovan naprosto uvolněně a 7,5 tisíce diváků sledovalo cestu svých oblíbenců vstříc Evropě. Když navíc v 88. minutě chytil domácí brankář Dúbravka penaltu, mohly liberecké oslavy propuknout naplno!

FC Slovan Liberec 3:0 (3:0) AEK Larnaca FC

Branky: 8. Sýkora, 15. Sýkora, 41. Sýkora

Pražská Sparta v prvním zápase play-off Evropské ligy nepřesvědčila. Na půdě dánského SønderjyskE remizovala 0:0. V odvetě chtěla Sparta vycházet z kombinační hry a pevné obrany. Letenští si ovšem počínali v obraně velmi zle a po dvou chybách prohrávali 0:2. Darované branky znamenaly, že pro postup by sparťané museli vstřelit tři branky. Naději vykřesal před koncem 1. poločasu hlavou kapitán Lafata a Sparta tak prohrávala 1:2. V druhé půli se sice Sparta snažila hru zpřesnit a zrychlit, ale většinou narazila na důrazné Dány. Až v 69. minutě se dokázal hlavou prosadit Šural a najednou bylo zase o co hrát. S přibývajícími minutami stoupala nervozita a letenským se stále nedařilo vstřelit kýžený gól. Až v 86. minutě nastoupil na hřiště před vhazováním u branky SønderjyskE stoper Brabec a okamžitě se prosadil! Sparta tak potřetí v řadě postoupila do Evropské ligy, ale má zejména v obraně o čem přemýšlet. SønderjyskE neproměnilo spoustu šancí a mohlo senzačně postoupit.

AC Sparta Praha 3:2 (1:2) SønderjyskE

Branky: 44. Lafata, 69. Šural, 86. Brabec – 35. Uhre, 40. Kløve

Pražská Slavia se jela do Belgie pokusit o takřka nemožné. V domácím zápase s Anderlechtem prohrála 0:3 a postup byl velmi vzdálený. Odveta se dlouho nesla v opatrném duchu. Až v 21. minutě slávističtí faulovali ve vlastním pokutovém území a byla tak nařízená penalta. Anderlecht pokutový kop proměnil a Slavia tak potřebovala na postup 5 branek. Belgický celek byl celý první poločas nebezpečnější a brzy přišlo vyústění jejich tlaku. Druhý pokutový kop, druhý gól a Slavia už na postup musela určitě zapomenout. Anderlecht kontroloval hru i v druhém poločase. V 60. minutě se krásně trefil Heylen, což byl poslední hřebíček do slávistické rakve. Slavia se tak musí s Evropskou ligou rozloučit a soustředit se jen na domácí soutěž.

RSC Anderlecht 3:0 (2:0) SK Slavia Praha

Branky: 22. Tielemans (pen.), 40. Teodorczyk (pen.), 60. Heylen