Baseballový stadion v Fukušimě
Foto: http://www.mirror.co.uk

Uvidíme LOH 2020 také ve Fukušimě?

Baseballový stadion v Fukušimě

Opravdu je dobrý nápad pořádat část LOH 2020 ve městě Fukušima? Právě tuhle otázku se pokusím rozebrat v následujícím článku.

Baseballový stadion v Fukušimě Zdroj: www.mirror.co.uk

V roce 2020 zavítají letní olympijské hry do Japonska, přesněji se jejich centrem stane hlavní město Japonska Tokyo. Tato věta Vás asi nikterak nezaujme, ale když dodám, že softballový a baseballový olympijský turnaj se odehrají na stadionu ve městě Fukušima, tak už to pár čtenářů zaujme. Proč?

            Právě Fukušima je město, v jehož blízkosti se stala v roce 2011 nejhorší havárie jaderné elektrárny od dob Černobylu. Ve Fukušimě byly poškozeny hned tři reaktory a důsledky byly katastrofální. Došlo k zamoření místní vegetace a mělo to ohromný vliv i na život jako takový. Určité znaky radiace jsou v této oblasti patrné i dnes.

            My se ovšem pojďme věnovat otázce, zda je opravdu dobrým nápadem pořádat výše zmíněné dva olympijské sporty na stadionu ve Fukušimě. Na danou věc se dá hledět dvěma různými úhly pohledu. Ten první vidí uspořádání turnajů ve Fukušimě jako jednoznačně pozitivní věc a ten druhý naopak jako riskantní záležitost, která by mohla přinést více škody než užitku.

            Pozitiva

  1. Ve Fukušimě se od roku havárie (2011) udělalo ohromné množství práce a je vidět, že japonská vláda dělá maximum pro to, aby se život v této oblasti vrátil, co nejdříve do normálního chodu, čemuž by konání těchto dvou olympijských turnajů mohlo pomoci.
  2. Dalším pozitivem je určitě to, že pokud se v této oblasti budou konat turnaje v baseballu a softballu, tak by to pomohlo rozvoji dané oblasti, ať už se bavíme o zlepšení infrastruktury, či celkové životní úrovni. Především infrastruktura se bude muset kvůli pořádání olympiády vylepšit a to je pro tuto oblast velkým plusem.
  3. Pokud mluvíme o těchto dvou turnajích, tak pozitivním faktem je taktéž to, že nejvyšší činovníci těchto obou zmíněných sportů vyjádřili nadšení, pokud by právě jejich sporty mohly přispět k zlepšení života v těchto oblastech. Právě podpora je i jednou z myšlenek olympismu a o tu by v tomto případě jednoznačně šlo.

           

            Negativa

  1. Místní vegetace je pořád zasažena radioaktivitou. Lidé se zde neustále setkávají s živočichy, kteří v sobě mají různé radioaktivní látky, ať už z toho důvodu, že k nim samotné radioaktivní záření dolehlo, tak také kvůli konzumaci kontaminovaných rostlin. 
  2. Problémem může být i strach některých sportovců v této oblasti vůbec soutěžit. Vzpomeňme na Olympijské hry v Riu, kam několik sportovců ani neodcestovalo, neboť se báli viru Zika. Právě tento problém by mohl nastat v případě Fukušimy.
  3. Pořád se přesně neví, jaké jsou následky havárie, co se zdraví týče. Zatím se mluví spíše o psychických než fyzických problémech. Nejčastěji se zde objevuje prý posttraumatický stresový syndrom, kterým trpí až polovina jednoho přilehlého městečka. Důležité je ještě říci, že některé zdravotní problémy se mohou objevit až časem, a tak nemusí být dobrým nápadem to, že vláda lidem oznámí, ať se v klidu vrátí do svých domovů.

            Pokud by návrat lidí do téhle oblasti neměl negativní vliv na jejich zdravotní stav, tak tato myšlenka není vůbec špatným nápadem. Na druhou stranu, pokud je zde jakékoliv riziko i třeba úplně minimální, tak by se zde žádné sportovní klání konat nemělo. Zdraví všech zúčastněných musí být na prvním místě.

Jaký názor na toto téma máte vy? Vyjádřete se nám v komentářích.

165 0