Český skokan na lyžích Tomáš Vančura

ÚŽASNÝ výkon českých skokanů na lyžích v LGP. Všech 5 na bodech a dva v TOP 10!

Výborný závod předvedli čeští skokané v ruském středisku Chaikovskiy. Poté, co všichni postoupili do závodu, se povedlo kompletní pětici postoupit také do druhého kola. Tomáš Vančura a Vojtěch Štursa navíc vybojovali umístění v elitní desítce.

První kolo naznačilo pouze to, že Tomáš Vančura se bude snažit zabojovat o vylepšení svého výsledky z LGP, čímž bylo 6. místo z japonské Hakuby. A to zopakoval. Ovšem určitě nad očekávání si vedl Vojtěch Štursa. Ten byl po prvním kole 12. a chtěl útočit na první desítku. A to se mu povedlo.

Štursa předvedl v prvním kole výborný skok na značku 136,5 metru, což mu dávalo šanci na velmi slušný výsledek. A ve druhém kole letěl dokonce ještě dál. Skok dlouhý 137,5 metru mu vynesl konečnou 7. pozici, která je navíc jeho novým osobním maximem v závodech letní Grand Prix.

Vančura byl po prvním kole sedmý za let dlouhý 136 metrů. Ve druhém kole si sice o 2 metry pohoršil, ale díky horšímu skoku Rakušana Markuse Shiffnera se posunul na šestou pozici, čímž vyrovnal své osobní maximum z Hakuby.

Dařílo se i dalším Čechům. Lukáši Hlavovi se skvěle dařilo v poháru kontinentálním a tak na základě výsledků byl povolán do závodů LGP. A trenér Schallert nelitoval. Hlava předvedl dva vyrovnané skoky 130,5 a 133,5 metru a bral skvělé 12. místo. Na bodech skončili také 24. Čestmír Kožíšek a 28. Jan Matura. Závod ovládl Robert Kranjec ze Slovinska.

Díky dnešnímu závodu se Vančura dostal přes bodovou hranici 100 bodů v průběžném hodnocení LGP, což již nyní prakticky zajistilo skutečnost, že Česká republika bude mít v zimě v závodech světového poháru možnost nasadit až 5 skokanů do každého závodu. A to nemusí být konečnou. Slušné výsledky předvádí také další mladíci Viktor Polášek a Vojtěch Štursa, kteří by se vskutku mohli zapříčinit i o to, že by Česko mělo možnost stavět 6 závodníků, což by byl pro naši zemi historický moment.