Fotbal - Ilustrační foto

V Riu začal také fotbalový turnaj mužů

První den mužského fotbalového turnaje v Riu nám přineslo hned 8 zápasů! O obrovský šok se na úvod turnaje postarala domácí Brazílie, která pouze remizovala s Jihoafrickou republikou 0:0. Naopak nejvíce gólů jsme mohli vidět u zápasu Fidži: Jižní Korea a Nigérie: Japonsko. Jižní Korea vyhrála 8:0 a Nigérie 5:4, nutno dodat, že u zápasu Nigérie: Japonsko vstřelil hned čtyři branky hráč Etebo.

Irák: Dánsko 0:0

První zápas dne rozehráli fotbalisté Iráku a Dánska. Favoritem tohoto utkání byli Dánové, kteří ale spíše překvapili svou neaktivitou a naopak Irák překvapil hlavně pressingem. Reprezentanti Iráku měli daleko více střel než Dánové. Střely na bránu ovládli bezkonkurenčně 10:3. Ač gól nepadl, hrál se poměrně zajímavý zápas s mnoha šancemi spíše na straně Iráku.

Honduras: Alžírsko 3:2

(13. Quioto, 33. Pereira, 79. Lozano- 68. Bendebka, 85. Bounedjah)

Druhý zápas byl už na góly bohatší. V zápase Honduras - Alžírsko fotbalisté nenechali diváky chladnými a síť se rozvlnila už ve 13. minutě, když se trefil Quioto, který dorazil míč do prázdné brány po nepovedeném sólu Lozana.  Alžířané zvýšili svou aktivitu, ale obrana Hondurasu stále odolávala. Honduras přidal další branku ve 33. minutě, postaral se o ni Pereira, který proměnil centr od Alvareze a trefil se hlavou do břevna, od kterého se následně míč odrazil do brány. Parádní trefa Pereiry. Alžírsko se mohlo radovat až v 51. minutě, ale rozhodčí odpískal ofsajd. Alžířanům uznali gól až v 68. minutě. Přesnou hlavičkou z úrovně penaltového puntíku se trefil Bendebka a snížil na 1:2. Už to vypadalo, že Alžířané vyrovnají, ale v 79. minutě přišla sprcha. Honduras vedl po trefě Lozana už 3:1 a to se Alžírsku už těžce dotahovalo. Kontaktní gól se jím podařilo vsítit v 85. minutě, když přesnou ránou vypálil Bounedjah. Bohužel to bylo pro Alžírsko vše a proti Hondurasu prohráli 2:3.

Brazílie: Jihoafrická republika 0:0

Natěšení fotbaloví fanoušci v Brazílii se v úvodním vystoupení své reprezentace na domácí olympiádě v Riu vítězství nedočkali. Tým kolem hvězdného Neymara jen remizoval 0:0 s Jihoafrickou republikou, která navíc dohrávala v deseti. Na střely jasně vyhrála Brazílie 21:9. Bohužel do brány nepronikla ani jedna střela. Brazílie si tak musí na první vítězství ještě počkat. Napravit to může proti Iráku, proti kterému hraje 8. srpna.

Mexiko: Německo 2:2

(52. Peralta, 63. Pizarro- 58. Gnabry, 78. Ginter)

Dalšího překvapení se dopustili fotbalisté Německa, kteří remizovali s Mexikem 2:2. V prvním poločase jasně dominovali Mexičané, kteří si vytvářeli více šanci, než Němci. Bohužel se museli diváci uspokojit s poločasovým výsledkem 0:0. To ve druhém poločase už to začalo padat. Nejprve v 52. minutě otevřel skóre mexický útočník Peralta, který se po centru z rohového praporku nemýlil a zavěsil hlavou do brány. Na další gól nemuseli diváci dlouho čekat. Už za 6 minut bylo srovnáno. Niklas Sule poslal míč přesně za obranu soupeře, kam si naběhl Serge Gnabry a pohodlně zakončil. Trefil se přesně k pravé tyči. Diváci byli u vytržení, další gól totiž padl opět za malou chvíli a tentokrát udeřili znovu Mexičané. Bylo to v 63. minutě, když se k odraženému balonu dostal Pizarro a poslal Mexiko opět do vedení. Němci se nevzdávali a dobývali mexickou bránu. Podařilo se jim opět vyrovnat v 78. minutě a opět to bylo z rohového kopu. Brandt skvělým centrem našel Gintera a ten hlavičkou doprostřed brány propálil brankáře Talaveru. Do konce utkání už branka nepadla a stav tedy skončil nerozhodný 2:2.

Portugalsko: Argentina 2:0

(66. Paciencia, 84. Pite)

Portugalci nastoupili proti favorizované Argentině, kterou překvapivě porazili 2:0.  V prvním poločase jasně dominovali hráči z Argentiny, kteří měli daleko více střel, ale gól nedali. Poločas skončil 0:0. Ve druhém se už začaly dít věci. Na první gól jsme museli čekat až do 66. minuty. Po dobře načasované přihrávce a skvělém prvním doteku při zpracování se ke střele z hranice pokutového území dostal Goncalo Paciencia a přesnou přízemní střelou k pravé tyči překonal brankáře Rulliho. Portugalsko nepolevilo, ba naopak. Tato branka je nakopla a Argentinu nepouštěli do větších šanci. Výhru Portugalců pečetil v 84. minutě Pite, který poslal míč z dálky do sítě mezi nohama brankáře.

Švédsko: Kolumbie 2:2

(43. Ishak, 62. Ajdarevic- 17. Gutierrez, 75. Pabon)

Kolumbie byla v tomto zápase jasným favoritem a se Švédskem neměli mít žádné potíže. Zápas vypadal ale úplně jinak. Kolumbie šla sice už v 17. minutě do vedení 1:0 zásluhou Guiterreze, ale v zápase dominovali jasně Švédové, kteří měli nejčastěji míč na svých kopačkách a vytvářeli si daleko více šancí. Švédům se podařilo vyrovnat ve 43. minutě, když se trefil Ishak, který poslal míč parádně pod břevno. Brankář byl bez šance. Ve druhém poločase opět dominovali Švédové a míč měli stále na svých kopačkách, Kolumbie byla bezmocná. Fotbalisté tří korunek udeřili znovu v 62. minutě. Branku vstřelil Ajdarevic, který rozvlnil síť po dorážce. Kolumbie se po této brance vzpamatovala a začala více napadat. To se jim dařilo často a to se Švédům vymstilo v 75. minutě. Joakim Nilsson totiž zasáhal míč rukou v pokutovém území a následovala penalta, kterou s velkým přehledem proměnil Pabon. Do konce utkání už branka nepadla.

Fidži: Jižní Korea 0:8

(32., 63. a 90.+3 Ryu Sung-u, 62. a 63. Kwon Čhang-hun, 77. a 90. Suk Hjon-čun, 72. Son Hung-min z pen.)

Nejpovedenější utkání prvního dne na olympiádě zvládli fotbalisté Jižní Korey, kteří doslova rozdrtili slabou a dezorientovanou Fidži. Jižní Korea vyhrála vysoko 8:0, na střely to bylo 17:2. První branka však padla až ve 32. minutě, kde se trefil Ryu Sung-u, který se v zápase trefil ještě v 63. a 90. minutě. Dalším hlavní hvězdou utkání byli Kwon Čhang-hun, který se trefil dvakrát v rozmezí dvou minut. Další hráč, který se trefil dvakrát v utkání byl Suk Hjon-čun, jež zaznamenal branky v 77. a 90. minutě. Posledním střelcem utkání byl Son Hung-min, který rozvlnil síť v 72 minutě.

Nigérie: Japonsko 5:4

(10., 42., 52. z pen. a 66. Etebo, 6. Sadiq - 9. Koroki z pen., 12. Minamino, 70. Asano, 90. +5 Suzuki)

K poslednímu utkáni prvního hracího dne nastoupili fotbalisté Nigérie a Japonska. Nigérie zvládla dramatické utkání a vyhrála hokejovým výsledkem 5:4. Bláznivý start jsme si snad ani nemohli přát. V rozmezí 12 minut padly už čtyři branky. Skóre utkání otevřel nigerijský hráč Sadiq, který rozvnil síť po odraženém balonu. Už za tři minuty bylo ale srovnáno. Z pokutového kopu se trefil Koroki, který nedal brankáři žádnou šanci. Za pouhou minutu odpověděli opět fotbalisté z Nigérie. Do vedení je dostala trefa Eteba. Za dvě minuty jsme opět viděli rozvlněnou síť. Japonský záložník Minamino vyrovnal na 2:2. Další branku mohli diváci vidět až ve 42. minutě když se podruhé trefil Etebo. Poločasový výsledek byl tedy 3:2 pro Nigérii. Ve druhém poločase nás fotbalisté nenechali čekat a udeřili už v 50. minutě. Už podruhé v utkáni byla viděna penalta, tentokráte na straně Nigérie. Penaltu proměnil Etebo a završil tak hattrick! Jak bylo asi tradicí v tomto zápase, tak jsme opět viděli gól za pár minut. Tentokrát V 62. minutě a netrefil se nikdo jiný než hvězdý Etebo. O čtyři minuty později opět udeřilo Japonsko. Hiroki Fujiharu si všiml volného spoluhráče uvnitř pokutového území a poslal mu míč přesně do nohy. Příjemcem této pobídky nebyl nikdo jiný než Takuma Asano, pro kterého nebyl problém dopravit míč pohodlně do sítě. Stav zápasu se měnil na 5:3. Poslední branku utkání a zároveň kontaktní, vsítil v 90. +5. minutě střídající hráč Japonska Suzuki, který střelou k tyči překonal brankáře Daniela.