Německý vzpěrač Matthias Steiner
Foto: www.reddit.com

VIDEO: Rok před OH mu zemřela žena. On se ale vzchopil a vyhrál zlato!

Německý vzpěrač Matthias Steiner

Moc se o jeho příběhu ve světě nemluví, přesto zanechal německý vzpěrač Matthias Steiner ve světě olympijských her nesmazatelnou stopu. 

Rodáka z Rakouska, který byl v roce 2007 v plné přípravě na olympijské hry v Pekingu, zasáhla zdrcující zpráva. Jeho manželka byla účastnicí vážné dopravní nehody, kterou nepřežila. Když se o tom Steiner dozvěděl, byl na dně. Zvažoval konec kariéry, protože se s tímto faktem nemohl smířit. Nakonec to ale přešel a se vzpíráním pokračoval.

Do Pekingu nepřijel jako velký favorit. Patřil spíše do šíršího okruhu těch, kteří by teoreticky o medaili mohli bojovat. 

V trhu naznačil, že by mohl bojovat o nejvyšší příčky. Výkonem 203kg si vylepšil o 2 kg osobní rekord. 207kg se mu již úspěšně zvednout nepodařilo.

Poté přišel na řadu nadhoz. Steiner se v tréninku před disciplínou snažil nadhodit 235kg. Neúspěšně. S trenérem se však rozhodli, že do soutěže jako první pokus nechají zapsat 246kg. To Steiner nezvedl. A zbývaly 2 pokusy. 

Rus Chigisev měl z trhu zapsáno 210kg a v nadhozu zvládl 250kg. Takového výsledku Steiner ještě nikdy nedosáhl. Ovšem z trhu měl manko, a tak by musel zvednout ještě více. 

Bez ohledu na první nezdařený pokus navýšil Steiner váhu na 248kg. A činku zvedl a zapsal platný pokus. Byl z toho opět nový osobní rekord a rázem byl Němec na medailových příčkách. Ovšem ruský vzpěrač měl zapsáno 460 kg. Steiner potřeboval jít na váhy, které ještě na soutěžích nezvedl. Nechal si dát na činku bláznivý osobní rekord 258 kg. A neuvěřitelné se stalo skutečností. Steinerův pokus byl platný, Rusa překonal o jeden jediný kilogram a stal se olympijským šampionem. Jeho radost na vzpěračském podiu byla nepopsatelná. 

Na medailové vyhlášení si poté vzal fotku své zesnulé manželky, které vítězství věnoval.

Emotivní příběh Matthiase Steinera (Anglické titulky)

Autor: Jan Linha
39078 264