Sir Durward Knowles se svojí ženou
Foto: https://www.bahamianproject.com/2012/10/sir-durward-knowles/#&gid=psgal_153_1&pid=9

Výhody a Nevýhody: Proč zvolit uchazeče LOH 2024 i 2028 již nyní

Sir Durward Knowles se svojí ženou

Paříž a Los Angeles. Dva silní kandidáti, kteří zbyli jako jediní uchazeči o pořadatelství letních olympijských her 2024. Ovšem mnohé názory z různých koutů světa zní: "Rozdělme OH 2024 a 2028 mezi tyto dva". Má to svá pro, ale také svá proti.

Volba pořadatele další letní olympiády se blíží a mnozí netrpělivě očekávají, kdo převezme žezlo po hlavním městu Japonska, Tokyu. Hned čtyři kandidáti se rozhodli od své kandidatury ustoupit především z důvodů nedostatečné podpory veřejnosti či z obav z finanční ztráty. A tak zůstali pouze dva velmi silní kandidáti - americké Los Angeles a francouzská Paříž. Ve světě se ale mluví, že ani jeden z těchto kandidátů by nemusel z podzimové volby odejít "s prázdnou". Vedení MOV totiž uvažuje o tom, že jeden z kandidátů by dostal přiděleny hry pro rok 2024 a další o 4 roky později. Zatímco hlavní město Francie usiluje zejména o hry následující po Tokyu, představitelům Los Angeles na tom, dle vyjádření v médiích, tolik nezáleží. 

PAŘÍŽ

Hlavní město Francie již pořadalo v minulosti letní hry dvakrát. Oboje se však uskutečnily před před druhou světovou válkou. Na druhé hry celé historie v roce 1900 navázaly další v roce 1924, kdy zároveň započala historie zimních her. Naposledy zápolili sportovci na francouzském území v roce 1968 v Grenoblu, kde se proslavil skokan na lyžích Jiří Raška, jenž vybojoval zlato a stříbro. Od té doby Francie na pořádání olympiády čeká. A tak by si mnozí mohli myslet, že si pořádání olympiády "zaslouží". 

V čem byly pařížské hry v roce 2024 magické je fakt, že by se letní olympiáda do hlavního města Francie vrátila přesně po 100 letech. A právě tyto historické důvody též nahrávají Paříži. 

Dalším velkým pozitivem je finanční stránka. V Paříži, popřípadě v okolí hlavního města, jsou mnohá sportoviště a další stavby vybudovány. Nemusely by tak proběhnout žádné rozsáhlé stavby, jako tomu bylo například během OH 2014 v Sochi, loni během letní olympiády v Riu a nebo také stavby pro ZOH v příštím roce, které se konají v jihokorejském Pyeongchangu. Do rozpočtu by samozřejmě nějaké stavby, popřípadě rekonstrukce, zasáhly. Ovšem v mnohem menším měřítku, než tomu bylo během posledních her. Mohlo by se tak jednat o poměrně "levné" letní olympijské hry. 

Další informací, kterou nesmíme opomíjet, je turistika. Miliony lidí po celém světě touží navštívit Paříž, o které se říká, že je nejromantičtějším městem na Zemi. Fanoušci by tak nemuseli přijet do Paříže pouze sledovat olympiádu, ale za návštěvou památek ve městě či v jiných částech Francie. Výzkumy navíc říkají, že mnohem více lidí se vydává za turistikou právě do Evropy, než například do Severní Ameriky. 

Abychom nezůstali pouze u výhod, tak tu máme jednu obrovskou nevýhodu. Francie je stát s největší koncentrací muslimů v celé Evropě. A právě mezi muslimskými spoluobčany se již v minulosti našlo několik takových, kteří se odhodlali k tzv. teroristickému útoku. Vybuchnuté nálože na různých místech, jedinci oblečeni do sebevražedných vest a další. Ano, ve Francii se toho za poslední měsíce a roky odehrálo mnoho nedobrého. K většině těchto útoků se přihlásil tzv. Islámský stát, jehož atentátníci byli stoupenci. 

Olympiáda je největší sportovní svátek světa a možná největší světová událost vůbec. A proto by pro tyto útočníky nemohlo být jednodušší místo k útoku, než právě olympiáda, kde se v době konání nachází desetitisíce lidí. 

LOS ANGELES

V některých rysech se Paříž a Los Angeles podobají. Také americká metropole uspořádala v minulosti hry hned dvakrát a také oboje letní. Nejprve tomu bylo v roce 1932, kdy se v Německu pomalu dostával k moci Hitler. Druhé hry proběhly v roce 1984, které však byly doprovázeny částečným bojkotem. 

Olympijské hry se na území Spojených států odehrály po Los Angeles 1984 ještě dvakrát. V roce 1996 uspořádala letní olympiádu Atlanta a o 6 let později zápolili sportovci z celého světa v rámci zimních sportů v Salt Lake City. Sice ne Spojené Státy, ale Severní Amerika ještě pořádala jedny hry později. Konkrétně v roce 2010 se závodilo během zimních her v kanadském Vancouveru, kde se česká rychlobruslařka Martina Sáblíková stala dvojnásobnou olympijskou vítězkou. 

I tento fakt by mohl hrát mírně proti Los Angeles, jelikož by se olympiáda vrátila na půdu Severní Ameriky po 14 letech. Pokud budeme mluvit o celé Americe, tak po pouhých 8 letech, jelikož loni se konaly hry v Riu. 

Podobně jako Paříž, tak i Los Angeles disponuje poměrně velkou základnou sportovišť a dalších zařízení, což by mohlo udělat taktéž olympiádu mnohem levnější než ty, které byly uspořádány v minulých letech. 

PROČ ROZHODNOUT O POŘADATELI DVOU OLYMPIÁD JIŽ NYNÍ?

Důvod je prostý. Oba kandidáti jsou velmi silní a MOV věří, že by obě města dokázala uspořádat olympijské hry na vysoké úrovni. Co je však nedílnou součástí rozhodovacího faktoru, tak je udržitelnost. A to ne v jen tak ledajakém smyslu. Obě města mají základnu sportovištˇ, hotelů a dalších zařízení. V obou případech by se budovalo v menším měřítku a byly na pořadu i nějaké rekonstrukce. Levnější výstavba a jisté budoucí využití různých zařízení hraje do karet oběma kandidátům a taktéž předvědčuje MOV, aby byly hry uděleny již dopředu oběma městům. Navíc obě města již značné prostředky věnovaly do kandidatury a volba pořadatele pro rok 2028 by tak zůstala bez nákladů. Je tu ale jeden háček.

Paříž se totiž snaží pouze o to, aby jim byly přiděleny hry právě v roce 2024. Vedení prohlásilo, že o pořádání letní olympiády v roce 2028 nebude mít zájem. K tomuto se vyjádřili také představitelé organizačního výboru z Los Angeles, kterým na volbě tolik nezáleží a dokázali by se spokojit s oběma variantami. 

A tak aktuální situace nahrává faktu, že hry pro rok 2024 připadnou Paříži a o 4 roky později Los Angeles. Zatím ale není nic jistého a na verdikt si musíme počkat do podzimu. 

Autor: Jan Linha
628 0