Radek Štěpánek při zápase na trávě

VZPOMÍNKA: Štěpánek rozhodl o triumfu Čechů v Davis Cupu v roce 2012

Většina z nás si velmi dobře pamatuje to, když Česká republika po dlouhých letech navázala v Davisově poháru na legendární hráče, jakými byli Jan Kodeš, Tomáš Šmíd, Pavel Složil nebo Ivan Lendl. V roce 2012 se tím, kdo rozhodl o legendárním triumfu, stal srdcař na českých tenisových kurtech a veterán gentlemanského sportu Radek Štěpánek. Pojďme si tedy připomenout, co se udále přesně před 4 lety.

Radek Štěpánek při zápase na trávě Zdroj: Facebook - Radek Štěpánek Official

Česko hrálo ve finále Davis Cupu proti Španělsku velmi vyrovnanou bitvu. A 4 zápasy na rozhodnutí nestačily. A tak musel rozhodnout ten pátý - závěrečná dvouhra. Jak Radek Štěpánek, tak i Nicolas Almagro vstupovali do zápasu s přetěžkou úlohou - vybojovat triumf v Davis Cupu pro svoji zemi.

Zápas rozehrál lépe muž se lvíčkem na prsou. Radek Štěpánek ukořistil první set poměrem 6:4, když Almagrovi ukradl servis na samotném konci úvodní sady. Do vítězství však bylo ještě daleko.

Druhou sadu plnou zvratů musel nakonec rozhodnout až závěrečný tie-break. A ten si neskutečným způsobem podmanil právě český reprezentant, jenž vyprovodil Almagra z kurtu poměrem 7:0. A Česká republika byla rázem na koni. Štěpánek byl dva sety v plusu a mohl na kurtě působit s ledovým klidem. Ovšem Almagro se nehodlal vzdát.

A Španěl se také nevzdal. V třetí sadě si pomohl jedním breakem a dovedl ji do vítězného konce poměrem 6:3. Štěpánek byl sice stále ve výhodě, ale už pouze 1 set. Následující sada však mohla rozhodnout o vítězí poháru. A také rozhodla.

Podobně jako v setu třetím, probíhal zápas i v setu čtvrtém. Ovšem z opačného pohledu. Ve výhodě byl tentokrát český reprezentant, jenž byl 1 break v plusu a za stavu 5:3 šel podávat na vítězství v celém turnaji. A Radek Štěpánek to dokázal. Udržel nervy na uzdě, nemusel ani do shody. Almagro zazmatkoval, poslal míček do sítě a Češi se mohli radovat. Štěpánek padl k zemi se slzami štěstí.

Podívejte se na sestřih rozhodujícího utkání (5:57min)

Autor: Jan Linha