Stan Wawrinka s trofejí z Australian Open

Wawrinkovi po vítězství na US Open zbývá už jen Wimbledon. Djokovic dohrával s krvavým zraněním.

Do finále mužské dvouhry na posledním grandlamu US open se probojovali světová jednička srb Novak Djokovič a třetí nasazený švýcar Stan Wawrinka.

Za stavu 5-3 šel Djokovič podávat na vítězství v 1.sadě, ale o servis přišel a nakonec musel rozhodnout až tie-break, ve kterém Wawrinkovi nedal šanci (7-1). V setu druhém šel Wawrinka do vedení 3-0, ale o náskok přišel. V koncovce setu však Djokovič opět ztratil servis a Wawrinka tak srovnal na 1-1 na sety.

Ve 3. setu to bylo jako přes „kopírak“. Stan rychle vedl 3-0, Djokovič ale dokázal srovat na 3-3 a když se za stavu 6-5 blížil tie-break 3.setu, Wawrinka jej odmítl. Sebral světové jedničce servis a šel do trháku a rázem byl blíže Grand Slamovému triumfu Švýcar. Wawrinku nerozhodila ani šestiminutová pauza ve čtvrté sadě. Když vedl Švýcar 3:1, povolil rozhodčí Ali Nili čas na ošetření Djokovičovi, jemuž krvácely prsty na nohou. Zdálo se, že Wawrinku rozhodnutí pořádně naštvalo. „Já jsem se ale jen chtěl zeptat, jak je to přesně v těchto případech s pravidly. To je vše. Když soupeři teče krev, je třeba přestat hrát," vysvětloval třetí hráč světa. Po ošetření se opět pokračovalo ve hře a oba tenisté si až do konce zápasu drželi servis. Wawrinka vyhrál 4.set 6-3 a dočkal se tak svého třetího grandslamového vavřínu. Po Australian Open a Roland Garros vyhrál i US Open, kde teprve jako pátý v historii Open éry dokázal triumfovat po dovršení 30 let. Proti Djokovičovi nasázel 46 vítězných míčů, šestkrát mu prolomil servis a stal se teprve prvním hráčem v historii, který dokázal na US Open porazit nasazenou jedničku po prohře v první sadě.

Jediné, co tak Wawrinkovi schází ke kariérnímu Grand Slamovému vavřínu, je triumf na tradičním travnatém Wimbledonu.